I. Przeczytaj tekst i odpowiedz na zamieszczone pod nim pytania.
Jakie podstawowe warunki musi spełniać opowieść? Arystoteles mówi, że najistotniejszą cechą narracji jest fabuła, że dobra opowieść musi mieć pooczątek, środek i koniec, i że tym, co sprawia przyjemność, jest rytm ich uporządkowania. Czemu jednak zawdzięczamy poczucie, że jakiś określony ciąg zdarzeń układa się w taki właśnie kształt? Teoretycy proponowali rozmaite wyjaśnienia, przede wszystkim jednak warunkiem fabuły jest przemiana. Musi być jakaś sytuacja początkowa, zmiana wiążąca się z jakimś jej odwróceniem, oraz rozwiązanie uwydatniające doniosłość owej zmiany. [...] Samo następstwo zdarzeń nie tworzy opowieści. Musi być jeszcze zakończenie, odnoszące się bezpośrednio do początku - zadaniem niektórych teoretyków, zakończenie wskazujące, co stało się z pragnieniem, które doprowadziło do opowiadanych zdarzeń.
Pytania:
1. Czy tekst zawiera jedynie własne poglądy autora, czy też opinie innych? W odpowiedzi wykorzystaj odpowiedni cytat.
2. Wskaż w tekście te wypowiedzi, które nie są zdaniami twierdzącymi.
3. Zacytuj zdanie, które zawiera myśl dla Ciebie nową, dotychczas niznaną lub taką, nad którą specjalnie się dotąd nie zastanawiałeś.
4. Dokończ zdanie: Opowieścią nie jest jeszcze taka historia, która jedynie...
5. Wskaż w tekście zdanie, które wyraża nie powszechny pogląd, lecz opinię pewnej grupy znawców.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-23T18:30:19+01:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
1. Nie tekst nie zawiera jedynie poglądów autora, lecz opinie autora. "Arystoteles mówi, że najistotniejszą cechą narracji jest fabuła, że dobra opowieść musi mieć pooczątek, środek i koniec, i że tym, co sprawia przyjemność, jest rytm ich uporządkowania."
"Teoretycy proponowali rozmaite wyjaśnienia, przede wszystkim jednak warunkiem fabuły jest przemiana"
2. Jakie podstawowe warunki musi spełniać opowieść?
Czemu jednak zawdzięczamy poczucie, że jakiś określony ciąg zdarzeń układa się w taki właśnie kształt?
3. Czemu jednak zawdzięczamy poczucie, że jakiś określony ciąg zdarzeń układa się w taki właśnie kształt?
4. Opowieścią nie jest jeszcze taka historia, która jedynie sprawia przyjemność.
5. Teoretycy proponowali rozmaite wyjaśnienia, przede wszystkim jednak warunkiem fabuły jest przemiana. Musi być jakaś sytuacja początkowa, zmiana wiążąca się z jakimś jej odwróceniem, oraz rozwiązanie uwydatniające doniosłość owej zmiany.
71 4 71