Na przykładzie grzybów wyjaśnij na czym polega:
- pasożytnictwo
- saprofityzm
-symbioza
-helotyzm
o żeby nie było tylko samej rgułki ściągnietej z neta żeby były konkretnie ze np grzyb z glnem to symbioza co ma grzyb a co glon i tak dalej .

Bardzo proszę o pomoc jak najszybciej

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • issa
  • Rozwiązujący
2010-01-23T20:34:07+01:00
1.Niektóre grzyby, np. huby występują tak licznie na lub przy (opieńka miodowa) pniach drzew, że powodują ich osłabienie, a czasem nawet prowadzą do ich śmierci,jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody.
2.Saprofity są to organizmy pobierające energię z martwych szczątków organicznych, rozkładając ją do związków prostych. Czasem saprofity są również pasożytami, nie „selekcjonując” materii na żywą i nieożywioną. Przykładem saprofita może być gmatwek dębowy, żyjący na pieńkach martwych dębów,powoduje brunatną zgniliznę drewna, której łatwiej ulega biel niż twardziel
3.Otóż przykładem takiej symbiozy może być storczyk z grzybem. A działa to tak. Symbiozę drzewa z grzybem nazywamy mikoryzą. I tu znowu mamy przykład mutualizmu. Grzyb pomaga drzewu pobierać wodę i sole mineralne, sam natomiast dostaje substancje wzrostowe.
4.Helotyzm, np. w poroście grzyb daje autotroficznemu partnerowi (np. zielenicy) schronienie i dostarcza mu związków mineralnych. W zamian pobiera od niego związki organiczne (powstałe w procesie fotosyntezy). Dodatkowo grzyb ogranicza wzrost swojego partnera i uniemożliwia mu rozmnażanie płciowe. Stąd nazwa współżycia pochodząca od greckiego wyrażenia "niewolnik" ("heliotes").
Mam nadzieje że choć trochę to ci pomoże;)