Co to jest MUFA w obwodzie elektrycznym? Prąd idzie do mieszkań w taki sposób:elektrownia-transformator-MUFA??- budynki.

Proszę o sensowne odpowiedzi. ;) Do zgarnięcia 25 pkt.!

P.S.Mam to z techniki ale nie ma jej w spisie więc dałem do fizyki. :/

3

Odpowiedzi

2010-01-23T19:05:04+01:00
Mufa najprościej rzecz biorąc to inaczej złączka, złączenie. Służy do połączenia w bezpieczny sposób dwóch przewodów w jeden. :)
2010-01-23T19:06:03+01:00
Mufa kablowa – to element osprzętu kablowego elektroenergetycznej linii kablowej służący do połączenia dwóch odcinków kabli w taki sposób, aby ich wytrzymałość elektryczna i mechaniczna w miejscu połączenia była nie mniejsza niż kabla.
1 1 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-23T19:07:59+01:00
Połączenie ze sobą odcinków kabla może być zrealizowane tylko za pomocą mufy kablowej. Zastosowanie tego elementu zapewnia połączenie elektryczne żył roboczych, powłok metalowych i ekranów, odpowiednią izolacje połączeń oraz ochronne przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku kabli na napięcie 1 kV - kiedy ze względów ekonomicznych nie wskazane jest użycie muf kablowych - dopuszczalne jest także stosowanie muf uproszonych (zestawów naprawczych).

Budowa mufy powinna zapewnić odtworzenie każdego elementu kabla, bez utraty jego podstawowych właściwości. W zależności od zastosowanie rozróżnia się:* mufy przelotowe łączące kable tego samego typu
* mufy przejściowe, które łączą kable dwóch różnych typów np. kabel o izolacji z tworzy sztucznych z kablem o izolacji papierowej
* mufy rozgałęźne, które pozwalają na wykonanie odgałęzień lub przyłączenie dodatkowego kabla

2 3 2