Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-23T19:03:57+01:00
To znaczy że gdzie byśmy się nie znależli to zawsze dojedziemy do Rzymu bo Rzym ma dobrze rozbudowanie drogi
1 1 1
2010-01-23T19:04:49+01:00
Dziel i żądź-stara i praktyczna zasada rządzenia polegająca na wzniecaniu wewnętrznych konfliktów na podbitych terenach i występowaniu jako rozjemca zwaśnionych stron.

wszystkie drogi prowadzą do Rzymu-do jednego miejsca można dojść na różne sposoby

mam nadzieje że coś pomogłam...
1 2 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-23T19:32:13+01:00
Dziel i rządź - stara i praktyczna zasada rządzenia polegająca na wzniecaniu wewnętrznych konfliktów na podbitych terenach i występowaniu jako rozjemca zwaśnionych stron. Jako pierwsi zastosowali ją Rzymianie na półwyspie Apenińskim (podpisywali umowy między podbitymi ludami, zwanymi odtąd "sprzymierzeńcami", a sprzymierzeńcom nie wolno było podpisywać umów między sobą, przez to prowincje nie mogły się zjednoczyć aby pokonać Rzymian). Przykład: bitwa na Polach Katalaunijskich. Zasadę tę stosowano także w sprawach wewnętrznych państwa. Czynili tak już cesarze rzymscy, ale jednym z najlepszych przykładów był król Francji Ludwik XIV, który wygrywał ambicje jednych ministrów przeciwko innym, by żaden z nich nie zajął zbyt silnej pozycji i stał się dla monarchy niezastąpionym. Ogólnie rzecz biorąc jest to taktyka silniejszych i zwierzchnich ośrodków władzy, które bronią swej pozycji osłabiając walkami opozycję. We współczesnych, demokratycznych systemach politycznych zasada ta jest postrzegana negatywnie, ze względu na jej destrukcyjne efekty i antysolidarystyczne oblicze.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu - 'Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu' - tak po krótce chodzi o to, że Rzym jest jednym z pierwszych miast i po prostu wszystkie drogi, które były budowane zostały łączone z Rzymem. Obojętnie jaką droge wybierzesz dojdziesz do upragnionego celu.

Liczę na naj : )
1 5 1