1. Okoliczności powstania koalicji antyhitlerowskiej.
2. Japoński atak na Pearl Harbor.
3. Krótko opisać przebieg działań na dalekim Wschodzie oraz w Afryce Północnej (ważniejsze zdobycze, bitwy).
4. Otwarcie drugiego frontu w Europie.
5. Okoliczności kapitulacji Japonii, Włoch i Niemiec.
6. Bilans II wojny światowej.

2

Odpowiedzi

2010-01-24T12:00:41+01:00
1. Hitlerowcy byli coraz to potężniejsi i w szybkim tępie rośli w siłe. Kilka państw ( Anglia , Francja , ZSRR , USA ) zawiązały pakt w którym zgodziły się na walke z armią III Rzeszy.

2.Japończycy zaatakowali Amerykańską baze wojskową na hawajach na Pearl Harbour z powietrza. Setki japońskich samolotów zaskoczyło amerykanów i zniszczyli wiele okrętów znajdujących się w porcie.

3.Kiedy Hitler złamał postanowienia paktu Ribbentrop-Molotov rozpoczął szturm na ZSRR. W szybkim tepie dostał się do Moskwy gdyż nie spotykał większego oporu ze strony rosjan. Jednakże wojsko niemieckie poniosło wielką klęske pod Stalingradem . Bitwa ta była największą bitwą II WŚ ale byłą też punktem zwrotnym w dziejach wojny. Od tej pory niemcy ponosili porażki na froncie wschodnim. Znaczącą bitwą na wschodzie była bitwa pod KURSKIEM , która była największą bitwą z udziałem broni pancernej. Niemieckie czołgi uznawane za niezniszczalne przegrał z rosyjskimi czołgami.
W afryce północnej Walki twały cały czas na lini Beringa i lini El-Alamein. Najważniejszym celem dla III rzeszy było zajęcie Tobruku - miasta w półnoicnej Afryce.

4.W czasie II wojny światowej śmierć poniosło 50 milionów ludzi. W polce zginęło 6 milionów. Zniszczenia były ogromne .
1 5 1
2010-01-24T13:58:45+01:00
1. Niemcy zaatakowali Polskę, co zaowocowało wypowiedzeniem wojny III Rzeszy przez Wielką Brytanie i Francję. Potem, po zaatakowaniu przez Niemcy ZSRR ono również przyłączyło się do koalicji.

2. Pearl Harbor było bazą amerykańskiej marynarki wojennej na Hawajach. 7 grudnia 1941 roku o Japończycy z zaskoczenia zaatakowali tą bazę z powietrza. Zniszczeniu uległo 5 amerykańskich pancerników oraz zginęło 2300 żołnierzy. Atak ten był początkiem II Wojny Światowej na Pacyfiku.

3. 22 czerwca 1941 hitlerowskie Niemcy zaatakowały ZSRR. Był to początek działań na Bliskim Wschodzie. Atak ten doprowadził wojska niemiecki aż pod Moskwę, ale tam zostały powstrzymane przez zimę. Równocześnie toczyła się Bitwa o Stalingrad, która była przełomowym momentem wojny na Bliskim Wschodzie. O tego moment Niemcy byli w stałym odwrocie. Doszło do Bitwy pod Kurskiem - największej w historii bitwy wojsk pancernych. Niemcy ponieśli tam ogromną porażkę.
Wojna w Afryce była starciem dwóch wojskowych geniuszy - Erwina Rommla i Bernarda Montgomerego. Walka toczyła się głównie o miasto Tobruk, którego dzielnie broniła m.in. polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich. Równia ciężkie boje toczyły się o miasto El Alamein. Wojna w Afryce zakończyła się wraz z desantem wojsk sprzymierzonych (operacja Torch).

4. 6 czerwca 1944 roku na plażach "Omaha" , "Utah" , "Juno" , "Sword" i "Gold" na wybrzeżu Normandii wylądowały wojska sprzymierzonych. Był to największy w historii atak desantowy - "Operacja Overlord". Doprowadziła ona do otwarcia drugiego frontu W Europie.

5. Japonia skapitulowała po zrzuceniu na nią dwóch bomb atomowych, we Włoszech władzę przejął ruch oporu, a Niemcy poddali się po zajęciu Berlina przez Armię Czerwoną.

6. W czasie II Wojny Światowej zginęło 25 milionów żołnierzy i 37 milionów cywilów.