Odpowiedzi

2010-01-23T22:45:32+01:00
Tu jest link
http://pl.wikipedia.org/wiki/XIV_wiek

moze ci sie cos przyda ;D
2010-01-23T23:20:31+01:00
XIV wiek – okres w dziejach Ziemi przypadający miedzy wiekiem XIII a XV. Rozpoczął się w średniowieczu, zakończył w renesansie. Podstawową rozrywką w XIV wieku były wojny, rozpoczęta w r. 1337 wojna Anglików z Francuzami skończyła się równo 100 lat później.W 1364 roku założono Uniwersytet Krakowski, zwany później Jagiellońskim. Niesprawdzona wieść głosi, że studentem tej uczelni można było zostać bez zdanej matury.
W XIV w. nie znano jeszcze białej śmierci zatem musiała z konieczności zastąpić ją czarna, po której na długie lata zapanowała akcja "Znicz". Analiza przyczyn epidemii zajęła wiele lat, w końcu ustalono, że była to kara Boska. Nie potrafiono jednak wytłumaczyć, dlaczego objęła ona również osoby żyjące bez grzechu.
W XIV wieku Europę dotknęła seria ciosów, które sprawiły, że było to najbardziej katastrofalne stulecie przed naszym. Na początku wieku klęski nieurodzaju i głód (1315 - 1317); w połowie wieku dymienica morowa - czarna śmierć. To wyniszczyło znaczną część populacji, zmniejszył się więc popyt na podstawowe artykuły żywnościowe, co ogromnie poruszyło właścicieli ziemskich, przyzwyczajonych, że ich produkty były zawsze poszukiwane. W niektórych regionach nieszczęścia wojny spowodowały zamęt. Krytyka Kościoła, pojawienie się nowych heretyków, powszechne powstania oto przed czym stanęły społeczeństwa średniowieczne.Działania wojenne w XIV i XV wieku były bardziej rozległe i intensywne niż w czasie poprzednich dwóch wieków. W wojnę stuletnią zaangażowały się Szkocja i Hiszpania, jak również Francja i Anglia. Turecka ekspansja naprzód uczyniła w XV wieku południowo - wschodnią Europę areną niemal ciągłych wojen.
Znaczna część średniowiecznych działań wojennych przeprowadzona została przez ludzi nie będących w armii. Średniowieczne armie plądrowały całe rejony i przejście takiej armii często oznaczało głód. Tam, gdzie działania wojenne zatrzymywały się, np.: wzdłuż granic między Normandią pozostają w rękach Anglików i Gaskonią w latach 1420 - 1450, tworzyły się nieuprawne pustynie. W czasach pokoju żołnierze dalej parali się plądrowaniem, tym razem na własny rachunek.
Koszty żołdu, zbroi, artylerii i umocnień sprawiły, że wojna stawała się coraz bardziej uciążliwa dla płacącej podatki ludności. Nawet królowie odnoszący sukcesy, np.: Karol V francuski, nie mogli nadużywać gotowości swych poddanych w ponoszeniu wydatków wojennych . Zaborcze wojny prowadzone na obcych terenach mogły przynosić zyski i chwałę, jak pokazali to królowie angielscy: Edward III i Henryk V, ale porażka wojenna zawsze pociągała za sobą zamęt polityczny.