Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-23T23:23:56+01:00
Hejka! :-) Pisałam wiele różnych wypracować, ale bajek w sposób alegoryczny jeszcze nie. Nawet nie wiem co to znaczy... Czytałam trochę o tym na necie i już jakby trochę kapuję. Nie wiem czy to ma być długa bajka? Moja propozycja rowiązania Twojego zadania brzmi tak:


Lis Jan od lat przyjaźnił się z psem Frankiem. Właściciel Franka widząc lisa wypędzał go, gdyż bał się o swoje gospodarstwo. Miał dużo kur, kaczek, gęsi i małych kurcząt. Franek nie bardzo wiedział czemu stosunek jego właściciela jest taki do lisa. Dla niego Jan był dobrym, serdecznym przyjacielem. Lis codziennie potajemnie odwiedzał Franka, wiedział bowiem, że ta znajomość może mu przynieść korzyści. Franek ufał przyjacielowi. Pewnej nocy lis powiedział psu, że w lesie chodzą kury. Franek nie chciał zostawić gospodarstwa bez opieki, jednak wiedział, iż właściciel będzie zły kiedy zauważy, że kury zniknęły. Jan zaproponował, iż popilnuje gospodarstwa pod nieobecność przyjaciela. Pies zgodził się bez chwili wahania i pobiegł szukać kur. W tym czasie Janek porwał połowę zwierząt do swojej nory i zjadł. Gdy Franek wrócił ujrzał mnóstwo piór. Od razu wiedział, że stał się ofiarą oszustwa.

Lis kojarzy się ze sprytem i przebiegłością. Pokazałam w tej bajce jak ludzie sprytnie wykorzystują innych dla własnej korzyści. :-)
Mam nadzieję, że pomogłam.
2 3 2