Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-24T09:50:33+01:00
Marcin Borowicz i Andrzej Radek to bohaterowie powieści S.Żeromskiego"Syzyfowe prace".Wywodzą sięz różnych środowisk społecznych, a ich rodziny miały odmienny ststus materialny. Marcin to szlachcic z Gawronek, majątku o rodowodzie patriotycznym. Za przeciwstawienie się zaborcy i udział w powstaniu stycznoiwym posiadłośc ogołocono,ale mimo to chłopcu w dzieciństwie niczego nie brakowało. Najpierw uczyła go mama, a potem rodzice odwieżli jedynaka do szkoły elemętarnej w Owczarach. Andrzej Radek urodził się w Czworakach, jako syn fornala z Pajęczyna Dolnego. W dzieciństwie wykonywał drobne prace, opiekował się młotszym rodzeństwem, zaś rodzicom nawet nie przyszło do głowy aby zatroszczyc się o wykształcenie syna. Pomógł mu, poznany przez przypadek "Kawka". Dzięki niemu ukończył progimnazjum w Pyżogłowach, a potem dzięki korepetycjom mógł sam utrzymac się aż do matury. Losy obu chłopców zetkneły się podczas edukacji gimnazjalnej. Choc różniło ich wiele,to jednak zostali przyjaciółmi.
Jako ośmiolatek Marcin był dużym, tęgim i muskularnym chłopcem. Twarz zdradzała inteligęcję, a fryzura i strój potwierdzały że mama bardzo o niego dbała- miał korzuszek, ciepłe buty,czapkę, a do Klerykowa sprawiono mu nowy mundur i zakupiono przybory szkolne. Gorzej- pod względem wyglądu zewnętrznego prezętował się Andzej Radek. Wdzieciństwie biegał boso ,brudny i umorusany po folwarku. Gdy szedł do Klerykowa, miał na sobie byle jaki mundur przerobiony ze starej kapoty, oraz za duże buty , nieudolnie wysmarowane czernidłem. W sposobie mówienia nie mógł wykorzenic gwary co narażało go na docinki kolegów. Obaj chłopcy mają ciekawe , warte przeanalizowania osobowości. Marcin z natury był smutny i opanowany ,nieskłonny do zaczepek i kłótni. Był zamknięty w sobie , zwłaszcza do zaprzyjażnienia się z inspektorem Zabielskim.Miał wrodzoną wrazliwośc, zwłaszcza kiedy przeczytał"Dziady" A. Mickiewicza, nie był w stanie nic mówic. Bohater z biegiem czasu zmienia się nieustannie : dorośleje, dojrzewa choc jego cechy znikaja i kształtują się nowe. Charakter Borowicza jest dynamiczny, kształtuje się pod wpływem różnych osób i osobowości, przewrażliwiony naiwny, prostolinijny - ale nie zna kłamstwa i ufa ludziom. Naraża się tym samym na rozmaite nieprzyjemności pod wpływem Wilczka wagaruje, a inspektor Zabielski prawie go zrusyfikował. Można jednak pokusic się o zarysowanie podstawowych cech charakteru: inteligęcja, wrażliwośc, opanowanie oraz ambicja, która kazała mu równac do tych lepszych.
Andzrzej Radek był pracowitym , aby pokonywac swoje trudności. Radek nie jest może postacią sympatyczną , ale na pewno nie przeciętna. Można go lubic za jego postwę i oschłośc, może sprawic wrażenie sztywniaka , ale nalezy mu się szacunek za jego wytrwałośc i samodzielnośc.
Podsumowując osobowości i drogę życiową charakteryzowanych postaci dochodzimy do wniosku iz obaj chłopcy są wartościowi. Marcin co prawda popełnił w zyciu kilka błędów , ale nawet niemal zdemoralizował sie i prawie go zrusyfikowano, ale w porę zrozumiał , że patriotyzm , prawda i uczciwośc to wartości nadrzędne. Trudniej pod względem materialnym miał w życiu Andrzej Radek. Przeszkody i kłopoty nie załamały go , lecz zachartowały jego mądrego dzielnego Polaka oraz współczującego kolegę.Chc żyli w odległych od współczesności czasach , to ich osobowości moga byc dla nas wzorem a czasami przestrogą.