Ignacy Domeyko i Ernest Malinowski

Potrzebuję krótkiej informacji o tych badaczach.
Jednak NIE PISZCZCIE kiedy się urodzili, gdzie studiowali, czy ile mieli dzieci.
Mają to być wiadomości z czego zasłynęli, dotyczące ich pobytu w Ameryce Pd. ( bo są właśnie badaczami tego kontynentu )

Daję za to zadanie bardzo dużo punktów, więc oczekuję sensownych odpowiedzi, najlepiej jeśli ktoś ma to w swoim zeszycie z geografii lub książce.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-24T09:27:17+01:00
Brał udział w walkach w Badenii w okresie Wiosny Ludów, w 1852 trafił do Peru.

Twórca (w latach 1872-1876) linii kolejowej z Callao przez Limę i Oroyę do Huancayo. Odcinek Callao-Oroya do 2005 (kiedy to otwarto linię łączącą miejscowość Golmud w chińskiej prowincji Qinghai ze stolicą Tybetu – Lhasą) był najwyżej na świecie położoną linią kolejową. Linia ma 218 km długości, a w najwyższym punkcie wznosi się na 4769 m n.p.m. (przełęcz Ticlio).

Po budowie linii Transandyjskiej Malinowski odszedł w zapomnienie w przeciwieństwie do drugiego z twórców tej kolei Amerykanina Henry Meiggsa

Ignacy Domeyko
Badał meteoryty zebrane podczas ekspedycji na pustynię Atakama. Przedstawił rządowi chilijskiemu elaborat o potrzebie wykorzystania przez rolnictwo chilijskie bogatych złóż saletry. Ostatnią jego publikacją było opracowanie zjawisk trzęsień ziemi, zarejestrowanych w Chile podczas jego pobytu (z jednego trzęsienia cudem się uratował). Był także rzecznikiem założenia w Chile – kraju o skrajnie zróżnicowanym klimacie – sieci obserwacji meteorologicznych.