Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-24T13:28:07+01:00
"Czy i Syzyfowe prace można nazwać 'hymnem radości na przekór wszystkiemu'?

W swojej pracy postaram się udowodnić tezę zawartą w temacie.
Po pierwsze bohaterowie utworu nie zapomnieli o swojej narodowości i patriotyzmie,walczyli o swoją polskość i nie pozwolili rusyfikatorom zatrzeć śladów ich historii i pochodzeniu.
Po drugie bohaterów utworu spotykały liczne przeciwności losu -Marcin Borowicz-Śmierć matki i wyjazd Biruty,pomimo tego nie poddał się i zrozumiał ,śe życie toczy się dalej stał się bardziej bogobojny i zaprzyjaźnił się z Andrzejem Radkiem,który również nie miał łatwego życia,ponieważ został wydalony ze szkoły to jednak był gorliwym patriotą i sumiennie zdobywał wiedzę.
Po trzecie bohaterowie utworu pomimo rusyfikacji nie poddali się okupantowi i jego presji.Organizowali kółka,posługiwali się językiem polskim i spotykali się na "górce u Gontali"-czytając polską literaturę.Wierzyli w to,że odzyskają suwerenność .Być polakiem sprawiała im radość.
By potwierdzić tezę ,iż Syzyfowe prace są hymnem radości na przekór wszystkiemu świadczy miłość uczniów do kraju,wiara i ich waleczność.Samą radością dla bohaterów był sam ich język ojczysty-język polski.
6 3 6