Mam do zrobienia opis obrazu Michała Anioła pt. "Stworzenie Świata" z kopuły Kaplicy Sykstyńskiej.
Ma się składać z 6 akapitów.
1.Ogólne Informacje (Autor Tytuł Rok powstania miejsce itd.)
2.Wygląd i układ poszczególnych elementów.
3.Kolorystyka
4.Nastrój
5.Własna Opinia.
Najlepsza praca będzie nagrodzona.
Za pracy ściągnięte z internetu lub trochę zmienione niż te z sieci będę wysyłał skargi do administracji.
Praca ma być wykonana na dzisiaj. Dokładnie najszybciej jak można.

1

Odpowiedzi

2009-10-01T20:06:11+02:00


Ma się składać z 6 akapitów.
1.Ogólne Informacje (Autor Tytuł Rok powstania miejsce itd.)
2.Wygląd i układ poszczególnych elementów.
3.Kolorystyka
4.Nastrój
5.Własna Opinia.

1.Ogólne Informacje (Autor Tytuł Rok powstania miejsce itd.)

1a) Wnętrze Kaplicy Sykstyńskiej – jednej z najsłynniejszych świątyń zdobi wspaniałe dzieło genialnego mistrza włoskiego renesansu – Michała Anioła. Freski zostały wykonane na zlecenia Papieża Juliusza II, i powstawały w latach 1531 – 41.

2.Wygląd i układ poszczególnych elementów.

2a) Prawą stronę obrazu wypełnia postać Boga Ojca, który unoszony jest na ramionach aniołów. Skupione oczy Boga skierowane są na postać Adama znajdującego się po lewej stronie fresku. W kierunku młodego pięknie zbudowanego mężczyzny Bóg Ojciec wysuwa rękę. Adam unosi swe ciało jakby było ono przyciągane przez siłę Wszechmogącego. Szeroko otwarte oczy spoglądając spokojnie w kierunku Stwórcy. Palce obydwu postaci niemal stykają się ze sobą. Ich ręce pozostają w jednej linii. Panuje między nimi równowaga i symetria. Żadna dłoń nie podkreśla przewagi nad drugą. Twarze przedstawiają profile postaci, a ich prawe nogi ułożone są niemal identycznie.

3.Kolorystyka

3a) Na pierwszym planie, po prawej stronie, widać postać Boga, ukazanego jako siwy starzec, ubranego w różowo-granatową szatę, która wygląda jakby targał ją wiatr. Po lewej stronie na zielono-brązowym zboczu jest ukazany Adam. Na tle obrazu jest zielono-brązowe zbocze - Ziemia i szare niebo - mieszkanie Pana. Fresk przemawia zróżnicowaną i dużą gamą kolorów i barw. Stworzyciel został przedstawiony w jasnych barwach, zaś reszta- w ciemnych. Malowidło powoduje melancholijny nastrój wśród oglądających.

4.Nastrój

4a) Szaty, które Stwórca ma na sobie i płaszcz okrywający grupę aniołów podkreślają łagodny ruch powietrza, wiatru. Twarz człowieka nie wyraża emocji. Energia płynąca od Boga wypełnia budzące się do życia ciało Adama. Z obrazu emanuje spokój, ład, harmonia, a Boża energia ogarnia widza patrzącego na fresk.

5.Własna opinia

5a) Takie ujęcie tematu uwypukla kulturę odrodzenia, która w centrum zainteresowania stawia człowieka a Boga traktuje jak jego dobrego przyjaciela. Gest zetknięcia ze sobą palców Boga i Adama, może symbolizować moment kulminacyjny stworzenia człowieka. Artysta dzięki kolorystyce cieni świetnie oddał plastyczność ciał i wrażenia sfałdowanej szaty. To dzieło fascynuje mnie, gdyż przedstawia ,,duchowe piękno'' prawdy o stworzeniu świata i człowieka.
9 4 9