Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-24T16:09:48+01:00
Tematem ballady Lilije są zdrada i zabójstwo. Nastrój utworu jest groźny i posępny. Narrator występuje w roli obserwatora. Akcja toczy się po wyprawie króla Bolesława na Kijów, natomiast miejscem akcji są zamek oraz skraj lasu. Postacie występujące w balladzie to żona Bolesława, pustelnik oraz bracia Bolesława. Budowa utworu jest stroficzna o różnej ilości wersów. Środki artystyczne jakie cechują ten utwór to epitety, porównania oraz powtórzenia.

Ballada Mickiewicza opowiada o historii niewiernej żony, która zabiła swojego męża i zakopuje jego ciało na łące przy strumieniu, a na jego grobie zasiewa lilije.Po zakopaniu męża, odwiedziła pustelnika, któremu opowiedziała o tym, jak zdradziła męża, a potem go zabiła. Starzec poradził jej wrócić do domu i o wszystkim zapomnieć. Dzieciom skłamała że ojciec jest w lesie i niedługo wróci, a te czekały kilka dni, lecz po niedługim czasie zapomniały o swoim ojcu.
Gdy bracia zmarłego z wojny, zabójczyni powiedziała, że mąż zginął rok temu na wojnie. Bracia nie uwierzyli i zaczęli szukać brata, niestety z niepowodzeniem. Zostali przez rok u bratowej i w ten czas zapomnieli o swoim krewnym. Do tego czasu obaj bracia zakochali się w kobiecie i kazali jej dokonać wyboru. Ta, po naradzie z pustelnikiem kazała każdemu z nich upleść wianek. Gdy przyszedł czas wesela, wdowa wzięła wianek pytając o wplecione w niego lilije. Obydwaj uważali że to ich wianek więc tym samym doszło do kłótni.
Wtedy otworzyły się drzwi kościoła do którego wszedł zmarły mąż, który z gniewem powiedział że żona jest jego a do swoich braci ma żal o to że zapomnieli o nim. Cerkiew zatrzęsła się i zapdała pod ziemię a nad wyrosły lilije.
29 4 29