Odpowiedzi

2010-01-24T16:31:58+01:00
Zdumienie i jednocześnie podziw wzbudzać może to wyznanie człowieka, który tak wiele w życiu osiągnął, a teraz, pełen pogody ducha, przyznaje się do towarzyszącej mu ułomnej starości. Nie mąci ona jednak radości uczestnictwa w zdobyczach cywilizacji, dzięki którym poeta nadal może tworzyć. Ten budujący przykład przekona chyba wszystkich opornych, niechętnie nastawionych do nieuniknionej przecież wszechobecności komputerów.

W dyskusji nad różnicami w podejściu do komputerów, dzielącymi kobiety i mężczyzn, jedno stwierdzenie wydaje się bezdyskusyjne - faktycznie różnimy się. Najważniejsze różnice dotyczą jednak naszych cech indywidualnych. Wszelkie stereotypy myślowe i związana z nimi nietolerancja są niesprawiedliwe i krzywdzące, a przesądzanie na podstawie płci o tym, kto jest bardziej kompetentny, pachnie starożytnością lub obyczajami kultur Wschodu. Wszyscy pewnie możemy wskazać przykłady wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności zawodowych kobiet w różnych tzw. męskich zawodach, nie wyłączając informatyki. Jeśli panowie nie chcą tego dostrzec i uznać, to znaczy, że czują się zagrożeni na swoich pozycjach i tylko w taki sposób (mało wyrafinowany) bronią swoich okopów.

Optymistycznie sądzę, że tradycjonalizm i stereotypowe, szowinistyczne spojrzenie mężczyzn na współczesne kobiety ulegnie zmianie wraz z upowszechnieniem korzystania z komputera. Przecież w końcu nikogo nie dziwi widok kobiety prowadzącej samochód, kierującej firmą, nie mówiąc o obsłudze maszyny w fabryce czy kasy fiskalnej.

Wszystkim paniom, którym zdarzy się spotkać mężczyznę automatycznie kojarzącego płeć z brakiem kompetencji i jasnym kolorem włosów, polecam jedno z objaśnień biblijnej historii stworzenia człowieka, według którego Pan Bóg, ujrzawszy stworzonego przez siebie mężczyznę, pokręcił głową z niezadowoleniem, po czym postanowił poprawić swoje dzieło...

Świat idzie z postępem, miejmy nadzieję, że również w sferze kultury, więc po prostu "róbmy swoje".
1 5 1