Scharakteryzuj pieśń [Nie porzucaj nadzieje...] jako wyraz światopoglądu renesansowego humanisty.

Link do tekstu źródłowego (jest na dole strony):

http://januszgrzesz.radioart.pl/repertuar_tlo_jasne/nie_porzucaj_nadzieje.html

SZYBKO TO NA JUTRO !!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Yoey
  • Rozwiązujący
2010-01-24T17:30:40+01:00
„Nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje” – słowa J. Kochanowskiego

Kochanowski poświęca swe utwory głównie postawie życiowej filozofii przez siebie wypracowanej, łączącej elementy filozofii antycznej i jemu współczesnych. Utwory literackie Kochanowskiego są odbiciem wewnętrznych przeżyć autora, są jego wyobrażeniem na świat.
"...Nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje..." – jest to stoicka zasada. Pamiętając o zmianach, powinniśmy z jednakowym umiarem znosić i przeżywać chwile radości, szczęścia, jak i smutku czy cierpienia, zachowując równowagę ducha. Człowiek powinien wobec przewrotnych pomysłów Fortuny zachować spokój i właściwy, rozsądny dystans. Trzeba umieć "szczęście i nieszczęście znosić", nie popadać w euforię, gdy los okazuje się nazbyt szczodry, nie rozpaczać, gdy doświadcza okrutnie. Pogoda ducha, równowaga wewnętrzna, godność to jedyne postawy, jakie można przyjąć wobec zmiennej i szyderczej Fortuny.
W książce Antonie' a de Saint – Exupery' ego Pt. „Mały Książę” główny bohater nie tracił nadziei poszukując przyjaciela. Wiele na świecie zwiedził i różnych ludzi napotkał, ale kiedy opuszczał planetę był zawiedziony, że nie znalazł na niej nikogo kto mógłby być jego przyjacielem. Poszukiwał bez względu na okoliczności jakie mu się przytrafiały. Małe dzieci często zadają pytania. Takim dzieckiem był również Mały Książę, który nigdy nie rezygnował z raz zadanego pytania.
22 3 22