Mam tu kilka pytań z plastyki w zakresie 1 klasy gimnazjum. Z góry dziękuje za odpowiedzi, (najlepiej niezbyt długie ale treściwe, oczywiście jeżeli sie nie da krótko to trudno, ważne żeby był sens) a więc:
1.Co to jest prehistoria?
2.Okres pradziejów to:
3.Jaka tematyka dominowała w malarstwie naskalnym?
4.Rodzaje megalitów i ich charakterystyka.
5.Najsłynniejsze jaskinie to:
6.Kiedy i gdzie odkryto kulturę łużycką?
7.Dwie główne epoki to:

Proszę o szybką odpowiedź ; )

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-01T22:00:48+02:00
1.Prehistoria, prahistoria (łac. pre - przedrostek oznaczający uprzedniość, "przed", "wcześniej") to najdłuższy okres dziejów ludzkości - od pojawienia się człowieka na Ziemi do powstania pisma.

2.okres pradziejów to najstarsza przeszłość człowieka, od momentu pojawienia się najstarszych form praludzkich do wynalezienia się pisma

3.postaci zwierzęce i ludzkie. (odciski dłoni ludzkich pierwsze malowidła)

4.Megalit (wielki kamień z gr. μέγας «megas» - wielki, λίθος «lithos» - kamień) – duży, nieobrobiony lub częściowo obrobiony kamień stanowiący samodzielną budowlę lub element większej budowli z takich kamieni (wykonanej bez użycia zaprawy), o charakterze kultowym, grobowym lub (prawdopodobnie) związanymi z obserwacjami astronomicznymi, wzniesiony w czasach prehistorycznych. Megality znajdują się w różnych miejscach na świecie (Europa, Ameryka, Azja, Australia, wyspy Oceanu Spokojnego). W Europie Zachodniej i obszarze śródziemnomorskim określa się tak konstrukcje kamienne wzniesione w okresie neolitu

5.W południowo-zachodniej Francji, w okolicach Lascaux, w 1940 roku przypadkowo odkryto dużą jaskinię. Na jej ścianach widnieją do dziś wspaniałe malowidła znane na całym świecie. Malowidła przedstawiające jelenie, konie, niedźwiedzie czy inne zwierzęta, dowodzą, że przed wieloma tysiącami lat jaskinie służyły jako schronienie dla ludzi.

W Malezji, na jednej z największych wysp świata Borneo, w stanie Sarawak, znajduje się największa sala jaskiniowa, Komora Sarawaku. Jej długość wynosi 700 metrów, szerokość waha się w granicach od 200-430metrów a wysokość dochodzi od 70-120 metrów.
Głęboka jaskinia, bo sięgająca aż 308 metrów poniżej powierzchni ziemi położona jest w Walii w Wielkiej Brytanii. Na środku jej podziemnego jeziora, wyrasta do samego stropu kolumna skalna.
Jednak najgłębsze jaskinie, znajdują się we Francji z których jedna ma 1602 metry, druga 1520 metrów. Głebokie jaskinie odkryto także w Australii (1537 m) i w Gruzji (1508 m). Składają się one z komór i sal połączonych korytarzami, obszernymi galeriami - często ułożonymi piętrowo, połączonymi pionowymi studniami i kominami.

6.Termin kultura łużycka został stworzony w drugiej połowie XIX wieku przez niemieckiego patologa, antropologa i prehistoryka Rudolfa Virchowa[2]. Początkowo nazwa ta służyła jedynie do oddania zjawisk występujących na obszarach Łużyc

7.np.Sredniowiecze. Renesans

:)
1 5 1