Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2016-07-12T14:36:35+02:00
Sum
Wygląd i budowa:
Głowa płaska z szerokim pyskiem o wielu małych zębach jest nieruchomo połączona z tułowiem. Sum posiada pary długich wąsów wyrastających z górnej szczęki która jest mocna, używa ich do szukania pożywienia. Dwie pary wąsów na dolnej szczęce są krótsze. Jego płetwa grzbietowa w stosunku do wielkości ciała jest bardzo mała, ma tylko 4-5 ości .Pokryty jest cętkowaną skórą z łuskami, które pełnia funkcję ochronną. Długość suma przeciętnie od 1,5 m do nawet i 5 metrów. Wagowo od 100kg do nawet i 300kg.Śluz pokrywający ciało zmniejsza tarcie, a pęcherz pławny umożliwia hydrostatykę. Płetwa ogonowa jest sterem , a pozostałe płetwy umożliwiają pływanie.
Występowanie;
Występuje głownie w powoli płynących rzekach i mętnych jeziorach. Kiedyś żył w wschodniej i środkowej Europie, stopniowo upowszechnił się na zachód, do Francji. Można go spotkać w lekko zasolonych wodach Bałtyku i Morza Kaspijskiego.
Pokarm:
Sum żywi się rybami, małymi ssakami, żabami, rakami i nawet ptakami. Pożywienie zdobywa nocą, łapie żywe ryby a i nie pogardzi nawet mniejszymi osobnikami swojego gatunku. Zjada też martwe ciała większych zwierząt , które spadły do rzeki.1 5 1