Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-24T18:50:00+01:00
Rzęsistki (Trichomonas) to pierwotniaki należący do pasożytów z grypy wiciowców. Jest nim zakażona większość ludzi nie zdając sobie z tego sprawy. To podstępny i najgorszy jednokomórkowy pasożyt podobnie jak lamblie, toksoplazma, ameba. Dlaczego? Powoduje on wolno rozwijającą się chorobę zakaźną. Takiej choroby człowiek nawet nie zauważa. Powoli traci zdolność do pracy, blednie, chudnie, staje się markotny i obojętny. Kolejne wizyty u lekarza nie przynoszą żadnych wyjaśnień naszego złego samopoczucia. A te jednokomórkowe pasożyty będą żyć w organizmie człowieka przez 10, 20, 30 lat powoli kolonizując go i tworząc dla siebie dogodne warunki do rozmnażania. Zakażenie rzęsistkiem powoduje chorobę zwana rzęsistkowica (trichomonaza, trichomonodoza).

Toxoplasma gondii gatunek chorobotwórczego pierwotniaka, pasożyta wywołującego u ludzi toksoplazmozę. Występuje u wielu gatunków ptaków i ssaków, ale żywicielem ostatecznym są kotowate, w których przewodzie pokarmowym pasożyt rozmnaża się płciowo. Powstałe wówczas oocysty są wydalane z odchodami i zjadane przypadkowo przez inne zwierzęta, w tym gryzonie. Wtedy pasożyt tworzy cysty w różnych narządach, między innymi w układzie nerwowym. Cykl życiowy pasożyta zamyka się, gdy zakażone zwierzę (szczur lub mysz) zostanie zjedzone przez kota. T. gondii wpływa na zachowanie gospodarza, między innymi powodując, że gryzonie przestają się bać zapachu kota

Zarażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii u ludzi odbywa się drogą bezpośrednią np. przez zjedzenie brudnych warzyw zawierających cysty lub pośrednią przez zjedzenie niedogotowanego mięsa, możliwe jest także przekazanie zakażenia z kobiety na płód przez łożysko.

Gardia lamblia to pierwotniak z rodziny wiciowców. Lamblia wywołuje jedną z najczęściej występujących chorób pasożytniczych u dzieci i dorosłych zwaną lamblioza. Przyczepiona specjalną przyssawką pasożytuje w ciele człowieka na komórkach nabłonkowych jelita lub pęcherzyka żółciowego.

Zarazić się Lambliami można poprzez spożycie zanieczyszczonych cystami lamblii owoców, jagód, warzyw, wody jak również przez zainfekowane ręce i przedmioty. Dostając się do przewodu pokarmowego lamblie bardzo szybko mnożą się podrażniając śluzówkę.

Najczęściej zakażenie przebiega bezobjawowo. Objawy ostrego zakażenia występują po 1-3 tyg., są niejednoznaczne i zależne od wieku i stanu wydolności układu immunologicznego (odpornościowego). U dorosłych objawy to: nudności, brak apetytu, gwałtowne, wodniste, sfermentowane stolce o żółtym zabarwieniu, gazy, niewielka gorączka, wzdęcia, kurczowe bóle brzucha, niekiedy w okolicy pęcherzyka żółciowego, bóle głowy, zmęczenie, bezsenność, reakcje uczuleniowe z różnego rodzaju wysypką i stany podgorączkowe. U dzieci zwykle występuje wodnista biegunka.

44 3 44
2010-01-24T18:53:14+01:00
Świdrowiec rodezyjski i gambijski-wywołuje śpiączkę
Trypanosoma equiperdum – zaraza stadnicza
Trypanosoma evansi – surra
26 2 26