Napisz kartkę z ferii z ferii do koleżanki . na Kartce napisz co będziecie robić na feriach w następnym tygodniu . Present Continous 6/7 zdań .
fajnie by było jakbyście przetłumaczyli na polski co napisaliście .
dziękuje i pozdrawiam

2

Odpowiedzi

2010-01-24T19:17:02+01:00
On Monday we're going to ski and we're a going to listen to music. On Thusday we're going to visyt friends. In the evening we're going to read books. On Wednesday we're going to play computer games. On Thursday we're going to go for a walke with my dog. Next day we're going to watch TV and we're going to go party.

W poniedziałek będziemy jeździć na nartach i słuchać muzyki. We wtorek będziemy odwiedzać przyjaciół. Wieczorem będziemy czytać książkę. W środę będziemy grać na komputerze. W czwartek pójdziemy na spacer z moim psem. Następnego dnia będziemy oglądać telewizję i pójdziemy na imprezę.
2010-01-24T19:34:46+01:00
Dear Kate,
I planned all my things in the next weekend of holiday.
On the first day we are going to the cinema on Final Destination 4. I heard it's a very good movie so i just can't wait. On tuesday we are going skiing. I hope you will enjoy it.On wednesday we are staying home and relaxing . On thursday we are going to Mark and Julie because we didn't see them a long time. On friday we are going to Kim's party. We're going to have a great fun.


droga kasiu
zaplanowałam wszystkie rzeczy ktore bedziemy robic w przyszlym tygodniu
pierwszego dnia pojdziemy do kina na oszukac przeznaczenie 4, slyszalam ze to super film i nie moge sie doczekac. we wtorek idziemy na narty mam nadzieje ze sie bedziesz dobrze bawic. w srode siedzimy w domu i odpoczywamy.we czwartek idziemy do marka i dżulii bo dawno ich nie widzielismy. w piatek idziemy na przyjecie Kim. bedziemy mieli super zabawe
2 5 2