Odpowiedzi

2010-01-24T19:23:13+01:00
Zabójstwo biskupa Stanisława
Prześwięty biskup krakowski Stanislaw, gdy nie mógl odwieść go od tego okrucieństwa, wpierw groził mu zagładą królestwa, wreszcie wyciągnął przeciw niemu miecz klątwy. Atoli on, jak byl zwrócony w stronę nieprawości, w dziksze popadł szaleństwo; bo pogięte drzewa łatwiej złamać można niż naprostować. Rozkazał więc przy ołtarzu i w infule, nie okazując uszanowania ani dla stanu, ani dla miejsca, ani dla chwili - porwać biskupa. Ilekroć wszak okrutni służalcy próbują rzucić się na niego, tylekroć skruszeni, tylekroć na ziemię powaleni łagodnieją. (Ale) tyran lżąc ich z wielkim oburzeniem sam podnosi świętokradzkie ręce, sam odrywa oblubieńca od łona Oblubienicy, pasterza od owczarni: sam zabija ojca w objęciach córki i syna w matki wnętrznościach. O żałosne, o przeponure widowisko śmierci! Świętego bezbożnik, miłosiernego zbrodniarz, biskupa niewinnego najokrutniejszy świętokradca rozszarpuje, poszczególne członki na najdrobniejsze cząstki rozsiekuje, jak gdyby miały ponieść karę poszczególne części członków.
1 5 1
2010-01-24T19:25:22+01:00
Biskup Stanisław popadł w konflikt z Bolesławem Śmiałym. Biskup sprzeciwiał się bowiem sposobom w jaki król traktował poddanych. W końcu Bolesław się rozgniewał i zamordował biskupa modlącego się w kościele...
5 4 5
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-24T19:27:42+01:00
Prawdopodobnie przeciwstawienie się przez biskupa Stanisława okrucieństwu króla spowodowało, że został on przez Bolesława skazany na karę śmierci przez poćwiartowanie. Okoliczności zabójstwa krakowskiego biskupa ciągle jednak pozostają sporne.
3 4 3