Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-25T15:49:42+01:00
Holden Caulfield, główny bohater powieści 'Buszujący w zbożu' jest chłopcem niesfornym. Nie lubi się uczyć, chociaż jest inteligentny. Dużo czyta. Niejednokrotnie wyrzucany ze szkół za kiepskie wyniki w nauce i lekceważący stosunek do nauczycieli. Mimo szczerych chęci ukończenia szkoły w Agerstown, Holden nie potrafi zaakceptować panujących tam reguł i rygoru. Uważa, że pomimo głoszenia szczytnych haseł reklamowych o poszerzaniu przez szkołę horyzontów myślowych i kształceniu charakterów nic takiego nie ma tam miejsca. Kształci się tylko ludzi w tym by potrafili zdobyć pieniądze i kupić sobie "wygodne życie", które u wszystkich wygląda tak samo. Powoli zaczyna go denerwować dosłownie wszystko. Holden jednak bardzo obawia się reakcji rodziców na wieść, że znowu został wyrzucony ze szkoły.
Caulfield ma bardzo krytyczny stosunek do ludzi. Dostrzega w nich fałsz i obłudę i tego w nich najbardziej nie lubił. Chłopiec uważa, że w życiu nie należy szukać poklasku. Jednak sam nie był pozbawiony wad do których jawnie się zresztą przyznaje np, że potrafi kłamać jak z nut.
Bohater powieści jest osobą osamotnioną. Najchętniej uciekłby z dala od ludzi i zamieszkał gdzieś na prowincji razem ze swoją dziewczyną Sally. Nie zależy mu na rzeczach materialnych, które często gubi. Uważa, że świat roi się od snobów i pozerów. Jest pesymistycznie nastawiony do życia.