Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-24T21:01:32+01:00
Jacek Soplica to bohater główny "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Jest bratem Sędziego przechodzi zmianę. Z burzliwego szlachetki staje się księdem Robakiem.
Przedakcja; ubogi szlachcic zawadiaka, "paliwoda , kłótnik". Zdobył sławę wśród okolicznej szlachty. Zwano go dlatego "Wojewodą".Bardzo przystojny, "z wąsami od ucha do uch", wesoły, odważny i pełen fantazji.
W czasie trwania akcji;ukrywa się w mnisim przebraniu jako ksiądz Robak. Jest emisariuszem był więziony przez zaborców , walczył.
Jacek Soplica to szlachcic o wielkim temperamencie. Łatwo się zapala i wtedy diła w sposób nieprzemyślany. W życiu kieuje się uczuciami, nie rozumem. Jego duszą targają silne namiętności na prykład: wielka miłośc do EWy, nienawiśc do Stolnika. Przewodi okolicznej szlachcie. Nie wiele mu trzeba, aby rozpocząc bójkę. Wyjątkowo pewny siebie szlachcic, dla którego najwyższą wartościa jest honor.
Soplica zmienia się nie do poznania. Jako ksiądz Robak jest cichy, spokojny i rozważny. Imponuje przebiegłością i opanowaniem. Jest upary i konsekwenty a jego działania odnoszą skutek. Dojrzały patriota. Jest odpowiedzialny i opiekuńczy- czuwa nad losem Tdeusza i Zosi. Jacek całe swoje życie poświęca ojczyźnie.
Myślę , że Soplica mimo wszystko jest bardzo sympatyczną postacią wykreowaną prez Mickiewicza.
3 3 3