Odpowiedzi

2010-01-24T20:50:02+01:00
1 Ojczyzna persów były ziemie leżace nad Zatoka Perską w2 połowie VI w pne w stworzyli oni państwo, w którym władał król. Zajmowało ono tereny od morza Sródzimnego az po rzeke indus w Indiach. W ich granicach znalazły się : Mezopotamia,Palestyna,fenicja oraz Egipt.Po9d władze króla perskiego dostali sie tez grecy mieszkajacy w azji mniejszej ceniac sobie wolność nie chceli sie pogodzic z obcym panowaniem.Dlatego tez na poczatku V w pne zbuntował sie Milet, jedno z najwiekszych miast greckich w tej czesci swiata.


Sorry ale mam tylko jedno ...

PoZdRoWiOnKa ; *
  • Użytkownik Zadane
2010-01-24T20:53:42+01:00
Persowie podbili greckie kolonie w Azji Mniejszej. Grecy pragneli byc wolni dlatego w 499 roku p.n.e wybuchło w mileice powstanie przeciwko Persji. Przyłączyły sie do nioego pozostałe miasta jońskie. Grecy z Aten i z innych polis wysłali flote na pomoc rodakom. To był głowny powód ataku Persji na Grecji .W 431 rokuj p.n.e wybuchła wojna peloponeska pomiędzy Atenami a Sparta oraz ich sojusznikami .Obie polis walczyły o perwszeństwo w Helladzie. Wojna trwała prwaie 30 lat zakonczyła sie w 404 roku p.n.e wygraną Sparty .
Tu dobrze pasuje przysłowie gdzie dwóch sie bije tam trzeci korzysta a tej wojnie skorzystała Macedonia. Filip II po reformie wojska podbił cała Grecje .


Po śmierci Aleksandra przez prawie 50 lat toczyły się walki o zdobyte przez niego imperium. Ostatecznie rozpadło się na ono na trzy najważniejsze częsci: pierwszą - Macedonia z Grecją ; drugą północna Syrię azję mniejsza i mezopotamie oraz trzecia egipt. Rządzili nimi dowoódcy macedońscy, a potem ich synowie

Mam nadzieje że pomogłem, jeżeli tak to wiesz co robic :) a i sory za błendy ale sie spieszyłem


1 5 1