Odpowiedzi

2009-10-02T17:24:35+02:00
Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek byli głównymi bohaterami dramatu Aleksandra Fredro "Zemsta".
Cześnik i Rejent kłócili sie o mur, który dzielił zamek na dwie połowy-jedną Cześnika, a drugą Rejenta.
Cześnik mieszkał razem ze swoją bratanicą Klarą. Był - w porównaniu do Rejenta - biedny, gdyż zamek w którym mieszkał, nie był jego własnością:
"Ojciec Klary
Kupił za wsią zamek stary
Tu mieszkamy jakby sowy"
powiada Cześnik. Natomiast Rejent nie był biedny i pochodził z bogatej rodziny. Mieszkał w zamku razem z synem Wacławem. Znał wiele języków obcych. Zależało mu na tym aby miał cały zamek.
Cześnik ubierał się w biały żupan bez pasa i w szlafmycę. Rejent także ubierał sie jak Cześnik. Raptusiewicz miał ognisty temperament, co sprawiało, że bardzo łatwo wpadał w gniew. Był także gwałtowny lecz szybko się uspokajał. Papkin opisał Cześnika tak:
"Cześnik - wulkan, aż niemiło.
Żebym krótko go nie trzymał,
Nie wiem co by z światem było."
oczywiście jak zwykle przechwalając się, a Rejent porównuje Go do siebie:
"Cześnik burda-ja spokojny".
Bardzo często Milczka napadała złość, często przy niej żartował np.: podczas bójki przy murze woła:
"Hej! Gerwazy! daj gwintówkę!
Niechaj strącę tę makówkę!"
Miał na myśli oczywiście głowę Rejenta. Rejent natomiast był chciwy, chociaż często powtarzał:
"Niech się dzieje wola nieba
Z nią się zawsze zgadzać trzeba."
to i tak wcale nie był pobożny. Boga traktował tak jak innych ludzi. Jest chciwy, kłamliwy. Rejent znał wiele języków mówił i posługiwał się niemi. Umiał budować płynne zdania, gdyż pracował w sądzie, natomiast Cześnik nie znał żadnych języków obcych, ale chciał popisać się przed Rejentem i w polskie zdania wkładał usłyszane słowa np. od Rejenta. Nie umaił budować pełnych zdań i cały czas używał zwrotu: "mocium panie"A zako.nczenie to już nie mam.............
2009-10-02T17:30:56+02:00
Cześnik- Maciej Raptusiewicz- tytuł odziedziczył po przodkach (cześnik- dawny urzędnik dworski, usługujący królowi przy stole; podawał czaszę); nie był wykształcony. Jego nazwisko sugeruje, że jest to człowiek gwałtowny, porywczy, nie potrafi panować nad swoimi emocjami. Często wszczyna bójki, awantury i kłótnie. W chwilach zdenerwowania tryska energią. Jego ulubione powiedzenie to: ''Mocium panie''. Nie zawsze kontroluje swoje zachowanie, ale jest szczery. Wiadomo, czego można się po nim spodziewać. Jest nieśmiały wobec kobiet, nie umie kochać, pragnie tylko ich majątku. Stary kawaler.

Rejent- Milczek- sprawował urząd rejenta (dzisiejszy prawnik, notariusz); był wykształcony. Jego nazwisko sugeruje, że jest człowiekiem małomównym, spokojnym, cichym, wręcz milczącym. Okazuje się jednak, że potrafi być sprytny i przebiegły, knuje intrygi. Nakłania murarzy do składania fałszywych zeznań; posługuje się prawniczymi matactwami. Często używa fałszywie brzmiących zdrobnień. Jego ulubione powiedzenie to: ''Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba''. Potrafi być miły, ale w jego zachowaniu często uwidacznia się nieszczerość. Nigdy nie wiadomo, czego można się po nim spodziewać. Najważniejsze są dla niego pieniądze niż szczęście syna, jest raczej obojętny wobec kobiet. Wdowiec, ma jednego syna- Wacława.

Bohaterowie znacznie różnią się od siebie. Tych dwóch ludzi- ogień i woda. Ogień to Cześnik, Rejent- woda. To dwa żywioły konieczne do życia, ale w nadmiarze niszczące, trudne do opanowania.


To NA PEWNO jest dobrze, ponieważ przepisałam to z zeszytu do języka polskiego, jak omawialiśmy ''Zemstę''. To wszystko dyktowała nasza pani, więc na 100 i więcej % jestem pewna tej odpowiedzi :)