Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-25T08:47:55+01:00
Kolejna planeta, którą odwiedził Mały Książę była dziesięć razy większa od asteroidy B-612. Nie wyglądała ona zbyt zachęcająco: wszędzie widać było rozkopaną ziemię, niewielkie wgłąbienia, a wokół mnóstwo porozrzucanych pędzli.Planetę zamieszkiwał Archeolog.
-Dzień dobry-powiedział Mały Książę.
-Dzień dobry-odparł nieco zmieszany Archeolog.
Mały Książę przez jakiś czas przyglądał się jego pracy: Archeolog klęczał na ziemi i mozolnie polerował jakiś przedmiot pędzelkiem. Chłopiec rzekł:
-Czego Pan tu szuka?Co Pan tu robi?
-Jestem archeologiem-odpowiedział, nie zaspakajając ciekawości Małego Księcia, który rzucił kolejne pytanie:
-Co to znaczy "archeolog"?
-Archeolog to człowiek, który na podstawie badań wykopaliskowych poznaje przeszłość człowieka-odpowiedział obojętnym tonem mężczyzna.
Mały Książę usiadł obok Archeologa, który w skupieniu oczyszczał pędzelkiem niewielki kawałek ziemi. Mężczyzna delikatnym ruchem dłoni, wyjął z ziemi jakiś przedmiot, któremu począł się intensywnie przyglądać. Jednak był on tak bardzo zakurzony, że chłopiec nie zdołał rozpoznać, co to jest. Archeolog oczyszczając misternie przedmiot, podniósł dumnie głowę do góry i rzekł:
-Spójrz! To gliniany dzbanek. Najprawdopodobniej pochodzi on sprzed dwóch tysięcy lat.
Starzec począł prowadzić dokładniejsze oględziny znaleziska, tymczasem Mały Książę przypatrując się mężczyźnie powiedział:
-Po co Panu ten dzbanek? Przecież jest on już bardzo stary i zniszczony..
-Nic nie rozumiesz-rzekł obojętnie Archeolog.-Dzięki temu przedmiotowi stanę się sławny, a pokolenia będą o mnie pamiętać, jako o człowieku, który odkrył cząstkę starożytnych cywilizacji i tym samym przyczynił się do pogłębiania wiedzy o życiu, jakie toczyło się tu dwa tysiące lat temu!
Mały Książę jednak nie potrafił zrozumieć, że stary i zniszczony dzbanek może komuś przynieść sławę, a grzebanie w ziemi-jakąkolwiek satysfakcję. Chłopiec już o nic nie pytał, wiedział bowiem, że nie jest w stanie zrozumieć Archeologa i jego pracy._______________________________
Myślę, że pomogłam choć troszeczkę, pozdrawiam! :)