Podsumuj bilans wojny obronnej Polski w 1939 roku , biorąc pod uwage m.in. następujące sprawy:

- możliwości militarne Polski i agresorów - Niemiec i ZSRR
- sposób prowadzenia działań wojennych przez agresorów
- skutki agresji radzieckiej na Polskę
- postawę sojuszników - Francji i Wielkiej Brytani
- postawę polskiego wojska i ludnośi cywilniej

PROSZE TO ZROBIC JAK NAJSZYBCIEJ DAJE NAJ !

1

Odpowiedzi

2010-01-25T11:14:18+01:00
- Polska w porównaniu do siły militarnej ZSRR I Niemiec była jak mrówka. Posiadała zaledwie 700 czołgów , kiedy niemcy posiadały 1500 maszyn . nie mówiąc już o ZSRR który szczycił się największą armią świata.

-Sposób prowadzenia działń wojennych wojsk radzieckich i niemieckich był prosty - JAK NAJSZYBCIEJ ZNISZCZYĆ WOJSKO POLSKIE. Wiedzieli że nie poniosą większych strat gdyż polskie wojsko w 1939 roku byłoo w opłakanym stanie.

-Wschód polski gdzie zadziałała armia radziecka był kompletnie zniszczony a rosjanom nie śpieszyło się z odbudową. Zamierzali za wszelką cene zniszczyć polskość i wprowadzić komunizm jako ustrój główny.

-Francja i Wielka Brytania zachowały się wobec polaków nie fajnie. Obiecali nam pomoc i wszystko inne a podczas wojny nie kiwnęli nawet palcem na prośby polaków o pomoc. jEDYNE CO ZROBILI TO WALKI POZYCYJNE MIĘDZY MARYNARKĄ ANGIELSKO-FRANCUSKĄ I MARYNARKĄ III RZESZY.

-Polacy wiedzieli że nie uzyskają pomocy dlatego uświadomili sobie że mogą liczyć tylko na siebie. Ludność cywilna zakładała barykady , przytółki i szpitale i z całych sił pomagała wojsku polskimu w wielu sprawach. Odczuwalny był patriotyzm i solidarność.
15 4 15