Odpowiedzi

2010-01-25T00:24:47+01:00
POdaję przykładowe zagadnienia, oczywiscie do rozbudowania, chyba że tyle wystarzczy:

teza:
Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

Stwierdzenie, że miłość nigdy nie kieruje się rozumem, i że najważniejsze jest słuchać głosu serca, znane jest od wieków. W literaturze pisarze tacy jak renesansowy Shakespeare, romantyczni Mickiewicz i Goethe, czy pozytywistyczny Sienkiewicz, który w każdej z części trylogii pokazał czytelnikom uczucie zdolne przełamać wszelkie bariery.
Postaram się udowodnić, że miłość jest uczuciem, którym - jak mówi molierowski Alcest - rozsądek nie włada.

Pozwolę sobie zacząć od Sienkiewicza i jego kreacji bohateró, którzy gdy raz pokochają, nie potrafią zrezygnować ze swej miłości. To, że zachowują pozory, aby nie postąpić wbrew prawu lub obyczajom, nie jest równoznaczne z tym, że odrzucają uczucia, nie wybywaja się go. Walczą o to, żeby dowieść uczciwości swego wybranka - jak czyni to Oleńka. Skrzetuski natomiast walczy o Helenę do końca, szuka jej wszędzie, walczy o nią, nawet gdy los rzuca mu pod nogi największe kłody, on za każdym razem podnosi się i dalej szuka ukochanej. Kmicic postanawia dokonać wielu mężnych czynów w obronie ojczyzny, by stać sie godnym ręki Oleńki.

Kolejnym argumentem może być fakt, że w twórczości Shakespeare'a miłość jest przedmiotem tragedii, prowadzi do sytuacji tragicznych, bo jedno serce nie może żyć bez drugiego. Bohaterowi jego utworów nie szukają prostych rozwiązań, nie dają się omamić i zwieść, bo wiedzą, że jedynie serce wskazuje im właściwą dla niech drogę.

Teraz z kolei przejdę do epoki romantyzmu, której ideologia propagowała odczuwanie sercem, postrzeganie świata przez pryzmat uczuć, odrzucając wszelkie racjolnalne prądy poprzedniej epoki. Wykreowano bohatera literackiego, który w podejmowaniu decyzji kierował się sercem: mołością do kobiety, do ojczyzny, do przyjaciół.

Na zakończenie pozwolę sobie przytoczyć dwa cytaty, pierwszy z "Romantyczności" Adama Mickiewicza, a drugi będący mottem tego wiersza, wypowiedzianym przez Shakespeare'a:

"nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
Miej serce i patrzaj w serce."

"Methinks, I see, where? In my minds eyes. - Zdaje mi się, że widze. Gdzie? PRzed oczyma duszy mojej."

Sądzę, że te słowa wyrażają najlepiej odwieczną prawdę: prawdziwa miłość to ta, w której nie liczy się rozsądek, ale uczucie potrafiące zmieniać ludzi, pokonywać wszelkie przeszkody.

Są to dwa wiodące zdania, uważane przez literaturoznawcó za najbardziej charatkertystyczne jeżeli chodzi o podejście sensualne albo racjonalne do tematu miłości. Romantycy uważali, że świat duchów istnieje, a więc jeśli ktoś bardzo kochał za zycia i po śmierci bedzie pragnął kontaktu z ukochanym czy ukochaną.

Podsumowując, z całą pewnością mogę stwierdzić, iż prawdziwa miłość kieruje siętylko głosem serca. mówią o tym nawet bajki, jak na przykład słynna "Piękna i Bestia", gdzie dziewczyna nie zwracała uwagi na wygląd gospodarza domu, ponieważ czułą, że ma on dobre serce.