Opisz obraz Józefa Chełmońskiego na podstawie planu:
1.informacje ogólne
-autor, tytuł
-czas powstania oraz technika w jakiej został wykonany
-rozmiar dzieła
2.analiza formalna
-kompozycja
-plamy i barwy
-kontrasty
-przestrzeń i perspektywa
3.podsumowanie ( o symbolice )
-nasze osobiste odczucia

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-25T09:05:42+01:00
(A)Józef Chełmoński , polski malarz zyjący w latach 1849 - 1914 , był czołowym przedstawicielem realizmu w malarstwie i zasłynał z dzieł ukazujących polska wieś , zwłaszcza ziemie mazowiecka.
(A) Bociany to jeden z najbardziej znanych obrazów tego artysty. Wykonany został w 1900 r techniką olejną na płotnie i ma wymiary 150,7 x 198,3 cm. Obecnie znajduje sie w Muzeum Narodowym w Warszawie.
(A) Obraz przedstawia pejzaż wsi polskiej z XIX w. Na pierwszym planie w centralnej części obrazu , na zielonej łące umieszczone sa dwie postacie : meżczyzna w podeszłym wieku i chłopiec. Starzec o siwych własach siedzi na trawie , jest bosy i ubrany w chłopska biała koszule i białe spodnie. W lewej rece trzyma oparte na kolanach gliniane naczynia z jedzeniem, tak zwane dwojaki . W drugiej rece trzyma łyżkę. Po prawej stronie lezy odwrócony ciemny kapelusz. Z lewej strony przy meżczyznie stoi chłopiec o jasnych włosach, z brazową czapka na głowie. Ubrany jest w długa , biała koszulę, przewiązaną w pasiei białe luźne spodnie. On równiez jest bosy. Zarówno męzczyzna jak i chłopiec maja uniesione głowy i wpatruja sie w niebo , na którym widoczny jest klucz lecacych bocianów.
(A) Na obrazie ukazane są elementy typowe dla wielkiego krajobrazu. W oddali poczawszy od lewej strony , wzdłuz linii horyzontu widoczny jest rzad wysokich dachów chlopskich chat.Miedzy dwoma z nich stoi bezlistne drzewo z bocianim gniazdem na czubku. Z prawej strony na obrazie w niewielkiej odległości za postaciami widoczny jaest kawałek zaoranej ziemi , na której stoi zaprzeg dwóch brazowych wołów z pługiem.
(A) Na obrazie dominują kolory neutralne , zielen łaki z zótymi gdzieniegdzie trawami i białymi kropkami kwaitów oraz braz w roznych odcieniach. Nawet ubrania meżczyzny i chłopca nie sa zupełnie białe , lecz maja zółte cienie, tylko niebo jest błekitne , ale i ono nad horyzontem staje się mgliiste i przybiera kolor różowy.
(A) Łagodna kolorystyka wspólgra ze scena , któr a ukazuje obraz. Rolnik przerwał prace na posiłek , e trakcie którego zapatrzył sie wraz z chłopcem na przelatujace ptaki. Na obrazie panuje spokój. Na szczególna uwage zasługuje zachowanie mężczyzny, który trzymajac łyzke, zapatrzył sie i zatrzymał ręke w powietrzu. Obtdwie postacie pogrążone sa w bezruchu i zadumie .
(A) Bociany Józefa Chełmonskiego to z pewnościa nie tylko realistyczny obrazek wiejski sprzed ponad stu lat. Artysta uklazał na płótnie cos wiecej, zachwyt człowieka nad pieknem lecących ptaków. To piękno pozwala kazdemu człowiekowi oderwac sie na chwile od rzeczywistości i zapomniec o codziennych troskach.

(A) oznacza akapit
56 2 56