Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2011-07-14T21:48:25+02:00

Zarówno sztuka jak i technika są w rozwoju cywilizacji bardzo ważne. Można zadać sobie pytanie co jest ważniejsze z punktu widzenia rozwoju cywilizacyjnego. Wiele wskazuje na to, że obie dziedziny są wyjątkowe, ale czy są równie ważne? Odważę się stwierdzić, że nie. Technika wydaje się być dużo bardziej koniecznym czynnikiem w rozwoju cywilizacji.

 

Pierwszym argumentem przemawiającym za wyższością techniki jest jej wpływ na praktyczność naszego zycia. Postęp technologiczny ułatwia nam funkcjonowanie i wbrew pozorom nie jest on związany tylko z technologią XX i XXI wieku. Od początku swojego istnienienia człowiek poszukiwał technologii ułatwiających mu pracę. Tworzył narzędzia, które sprawiały, że życie stawało się łatwiejsze, a przetrwanie bardziej pewne.

 

Drugim argumentem na kożyść technologi, jest mała praktyczność sztuki. Ludzie od zawsze gustowali w tym co piękne. Sztuka od lat wspiera rozwój duchowy i artystyczny, ale czy bez tego postęp cywilizacyjny by się zatrzymał? Zdecydowanie nie. Z pewnością cywilizacja rozwijałaby się w innym kierunku. Z dużym prawdopodobieństwiem można stwierdzić, że ludzie zaczeliby podziwiać coś innego i szukać inspiracji w innych obiektach. Może sztuka i technologia stałyby się bardzo wiernymi synomami?

 

Jedynym argumentem przechylającym nieco szalę na stronę sztuki jest jej nieuchronność. Nawet gdyby ludzie w swoim cywilizacyjnym rozwoju nie rozwineli sztuki w takiej formie jaką znamy dziś, zdecydowanie coś pełniłoby jej funkcję. Ludzie nie są robotami i maja potrzebę rozwoju swojej osobowości. Chcą wyrazić to co czują. Jeśli w naszym życiu nie byłoby malarstwa, muzyki, pięknych rzeżb czy bogato zdobionych tkanin, życie okazałoby się nie do zniesienia dla człowieka.

 

Podsumowując rozważania nad dwa bardzo ważnymi ogniwami cywilizacji możemy stwierdzić, że technologia ma swój najwiekszy udział w rozwoju ludzkości. Jednocześnie nie możemy zapominać o sztuce, gdyż w jakiejś formie musiała dołaczyć do technologii.

 

Przepraszam za literówki, pisałam od razu w tym oknie, bo bałam się, że się to skasuje. Nie wiem jak długa powinna być ta praca. Jesli potrzebujesz jakichś dodatkowych argumentów to moge dopisac, tylko daj znac w wiadomosci albo komentarzu.

2 5 2