Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-25T15:44:36+01:00
Jaszczurki to grupa gadów łuskonośnych obejmująca czworonożne lub beznogie zwierzęta lądowe o wydłużonym ciele, oczach posiadających powieki, mocnych szczękach i diapsydalnej czaszce. Występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą oraz na wielu wyspach oceanicznych. Są najliczniejszą grupą gadów obejmującą ponad 4000 gatunków.
Typowa jaszczurka ma ciało wydłużone zakończone różnie wykształconym ogonem. Autotomia (odrzucenie i regeneracja) ogona w różnym stopniu rozwinięta za wyjątkiem: waranów, agam, kameleonów, heloderm i niektórych legwanów. Kończyny pięciopalczaste, dobrze wykształcone jednak u wielu gatunków istnieje tendencja do redukcji kończyn. Kości żuchwy mocno zrośnięte, wobec czego mogą miażdżyć pokarm. Wszystkie uzębione o osadzeniu akro- i pleurodontycznym (patrz gady). Brzuszna strona pokryta kilkoma wzdłużnymi rzędami tarczek lub łusek. Większość gatunków jest jajorodna. Liczba jaj w złożeniu jest zależna od gatunku oraz od rozmiaru i kondycji fizycznej samicy. Helodermowate są jadowite.
Na terenie Polski żyją cztery gatunki jaszczurek:

* jaszczurka zwinka
* jaszczurka żyworodna
* jaszczurka zielona
* padalec zwyczajny (jaszczurka beznoga)

Tak jak wszystkie gady w Polsce są one objęte całkowitą ochroną. Najliczniej występuje u nas jaszczurka zwinka, a najrzadziej jaszczurka zielona, która już prawdopodobnie wyginęła.
Tradycyjnie jaszczurki klasyfikowane są w randze podrzędu Lacertilia. Nie jest to jednak klasyfikacja powszechnie akceptowana. Istnieją tendencje do podziału grupy według linii ewolucyjnych.
7 3 7
2010-01-25T15:49:12+01:00
LEGWAN

-dorosłe legwany potrafią "sterować" swoimi rozmiarami - znacznie się zmniejszać i szybko powracać do wcześniejszych rozmiarów.
- różnice w wielkości (samica/ samiec lub dorosły/młody) osiaga 20%.
- na Galapagos wielkość legwanów znacznie sie różni ( są dużo większe)
- legwany nie znoszą swojej temperatury ciała
- legwany potrafią przeleżeć 2 dni bez ruchu
- są roślinożerne
- młode po opuszczeniu gniazda muszą zjeść trochę odchodów dorosłych, aby mieć florę bakteryjną potrzebną do trawienia liści
6 3 6
2010-01-25T15:51:02+01:00
Zaskroniec zwyczajny:
- samica jest większa od samca i osiąga długość od 85 do 120 cm, a samiec 70 do 100 cm
- zaatakowany zaskroniec broni się udawając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz
- żywi się żabami, traszkami, rybami lub drobnymi gryzoniami
10 4 10