O co tam chodziła(Mit o tułaczce Odyseusza)???
Na wyspie Lotografów
W kraju Cyklopów
U boga wiatrów Eola
Na wyspie czarodziejki Kirke
Spotkanie z Tejrezjaszem
na wyspie syren
między Scyllą a Charybdą
na wyspie boga słońca Heliosa
u nimfy Kalipso
U Feaków
Jeśli mógł by to ktoś na pisać była bym wdzięczna ,ponieważ wcale już tego mitu nnie pamiętam

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-25T16:18:13+01:00
Kraj Lotofagów - wyspa porośnięta lotosem, na którą trafił mityczny podróżnik Odyseusz. Kto skosztował kwiatów zakochiwał się w tej wyspie i nie chciał wracać z powrotem do kraju.

Wyspa Cyklopów - miejsce to wybrał Odyseusz jako postój w podróży powrotnej do Itaki. Niestety szukając schronienia wszedł do jaskini ludożercy Polifema, który pozbawił życia 4 kompanów bohatera. Odyseuszowi udało się jednak wydostać po tym jak najpierw upił winem cyklopa, a później przypalił mu oko pochodnią. Sprytny król wykorzystał to i razem z towarzyszami przypiął się do brzucha owiec i w ten sposób opuścił jaskinię.

U Eola - Odyseusz zawitał również na dworze króla Eola - boga wiatrów. Temu spodobała się postawa bohatera i chcąc ułatwić mu podróż do domu schował w wielkim worze wszystkie niekorzystne dla podróżników wiatry. Gdy opuścili dwór i zbliżali się do Itaki, jeden z członków załogi otworzył wór i statek zwiało na inny kurs.

Kirke - statki potrzebowały naprawy więc Odys zawitał na jej wyspę. Niestety czarodziejka zamieniła żeglarzy w świnie i zapędziła do obory. Na ratunek Odysowi popędził Hermes, który dał mu roślinę, dzięki której stał się odporny na czary. Chciał on zabić złą wiedźmę, ulitował się jednak nad nią a ta gościła ich na swym dworze przez rok.

Spotkanie z Tejrezjaszem - Kirke poleciła udać się do wrót krainy umarłych, na spotkanie z wróżbita Tejrezjaszem. Ten wyjawił mu powód jego nieszczęść ( klątwa Polifema) i dał wskazówki jak ma wrócić do Itaki.

Syreny - były to pól-kobiety, pół-ptaki, które swoim pięknym śpiewem wabiły żeglarzy ku brzegom swoich wysp, a nastepnie ich zabijały. Aby oprzeć się tej pokusie Odyseusz zatkał towarzyszom uszy woskiem a sam przywiązał się do masztu.

między Scyllą a Charybdą - gdy statek znalazł się w wąskim przesmyku u wybrzeży Italii, po jednej stronie rezydowała Scylla, ludożerczy potwór a po drugiej Charybda, która raz dziennie wciągała do swojej paszczy wszystkie wody oraz to co w nich oraz na nich się znajdowało. Dzięki wskazówkom Tejrezjasza udało mu się wyprowadzić statek z opresji. Mimo tego stracił kilku ludzi, których pożarła Scylla.

na wyspie boga słońca Heliosa - w nastęonym dniach dotarli oni na w to miejsce, gdzie pasły się owce boga Heliosa. Z tego względy żaden śmiertelnik nie mógł ich zabić ani nawet dotknąć. Odyseusz surowo zabronił im tego (rada Tejrezjasza), mimo że załoga statku była bardzo głodna. Finalnie ludzie nie usłuchali go i pod osłoną nocy zrobili sobie ucztę. Rozwścieczony Hermes opowiedział wszystko Zeusowi, a ten cisnął piorunem w statek Odyseusza, zatapiając go i zabijając wszystkich oprócz samego Odysa, który w uczcie nie uczestniczył.

u nimfy Kalipso - Po wielu dniach bycia rozbitkiem Odyseusz trafił na wyspę Kalipso, która zakochała się w nim. Aby Odys odwzajemnił uczucia, bogini karmiła go ambrozją i nektarem. Obiecała, mu że jeżeli zostanie uczyni go wiecznie młodym i potężnym władcą. Odys zgodził się na to i spędził z Kalipso wiele lat, w końcu jednak zaczął tęsknić za Itaką. Na polecenie Zeusa Kalipso pomogła zbudować mu tratwę oraz dała pokaźne zapasy żywności.

U Feaków - po pewnym czasie fale morskie zniszczyły tratwę a nieprzytomnego Odysa wyrzuciły na wyspę Feaków - doskonały żeglarzy, którzy budowali statki z wielkim poświęceniem i dbałością, dzięki czemu nie potrzebowały one później steru. Feakowi byli bardzo hojni dla Odysa, podarowali mu dary, które były cenniejsze od tych, które zebrał w wojnie trojańskiej. Następnie odwieźli go na wyspę ojczystą - Itakę

27 4 27