Odpowiedzi

2010-01-25T16:17:27+01:00
Stefan Batory ur. 27 września 1533, – książę siedmiogrodzki od 1571r. (czyli tak jak sie zwykle zaczyna x D) i opisujesz, kim byl , co robil, jaka mial wladze itp. potem konczysz na tym, ze zostal krolem polski, jednak Anna urodzona 18 października 1523 w Krakowie, nie chciala dopuscic do tego , by on sam objal wladze. i troche opisujesz jej historie, ze sie poklocila z bratem i nie chciala wyjsc za nikogo, tylko dopiero po jej smierci Jan Zamoyski kazal jej poslubic Henryka Walezego , ktory zostal krolem. Ale ona sie wqrzyla, bo nie spelnil swoich obietnic. Nio i on wrocil z powrotem do Francji na tron. Potem ze prymas oglosil cesarza Maksymiliana II Habsburga jako krola, jednak szlachta byla wrogo nastawiona do zagranicznych kandydatow i nic z tego nie wypalilo xD Potem szlachta kazala jej poslubic księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego ( i tu sie wszystko zaczyna laczyc x D) 1 maja 1576 Anna Jagiellonka poślubiła na Wawelu Stefana Batorego i została wraz z nim koronowana w katedrze wawelskiej. Zrzekla sie dobr otrzymanych po matce. Formalnie jako król Polski zajmowała pozycję równorzędną Stefanowi Batoremu, próbowała jednak uzyskać nad nim przewagę, m. in. zobowiązała posłów cudzoziemskich, aby najpierw jej składali swoje listy uwierzytelniające i przedstawiali legacje.Odsunięta przez męża od biegu spraw państwa, skłaniała się ku jego przeciwnikom w osobach prymasa Polski i Litwy Jakuba Uchańskiego i referendarza koronnego Stanisława Czarnkowskiego, a także była wrogo nastawiona do jego stronników, m.in. hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. ( czyli byla zlosnica ; p)
Po tym wszystkim wrocila do Warszawy, gdzie spotkala sie z namowami rozwodu. Batory jednak powiedzial, że prędzej by życie poświęcił, niż na rozwód pozwolił.
i mozesz troche popisac, ze byla to niezgodna para, itd...
Stefan Batory zmarł w 1586 i został pochowany w Katedrze Wawelskiej w Krakowie. Po jego smierci tron objal Zygmunt III Waza.
Anna zmarla 10 lat pozniej 9 września . Pochowana w Kaplicy Zygmuntowskiej katedry wawelskiej.


To jest o stafanie batorym i o annie a jak nie to proponuje romea i julie