Podaj podobienstwa i roznice miedzu panstwami faszystowymi(niemcy,włochy)a panstwem komunistycznym(ZSRR)
a)do kogo nalezala wladza?
b)jaki bym zakres praw i wolnosci obywatelskich?
c)na czym polegala rola przywodcy?
d)jaka byla rola policji?
e)w jaki sposob zorganizowono gospodarke(formy wlasnosci,ingerancja panstwa w gospodarhe)?

Podrecznik razem przez wieki 3 str.78 dadanie 3 z B

Z gory dzięki:)
Pozdrawiam:)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-26T17:08:17+01:00
A)We wszystkich trzech państwach władze sprawował dyktator, który trzymał całe państwo w garści,W Niemczech takim dyktatorem był Adolf Hitler,we Włoszech był Benito Mussolini,a w ZSRR Józef Stalin, wszyscy trzej mieli nieograniczoną władzę.
B)W Niemczech prawa obywatelskie były szczególnie mocno ograniczone dla żydów, ustawy Norymberskie prawie całkowicie pozbawiły żydów praw obywatelskich, szerzono antysemicką propagandę, palono książki żydowskich autorów, przeciwnicy polityczni Hitlera i żydzi, byli zamykani w obozach koncentracyjnych, np. w Dachau. No ale pamiętajmy że Niemcy jako naród stali się dumni, Hitler zlekceważył traktaty, i wyciągnął Niemcy do rangi mocarstwa. Zniesiono wolność słowa, był wszelki zakaz opozycji, a wszelka krytyka rządu była surowa karana.
W ZSRR zniesiono własność prywatną, wolność słowa, handel był ograniczony,zakazano prowadzenia działalności gospodarczej, wszyscy przeciwnicy Stalina byli zamykani w łagrach, albo mordowani przez Czeka(później NKWD).
We Włoszech zniesiono wolność słowa, a wszelka opozycja była spotykana z represjami politycznymi.
C) Ideologia nazistowska jasno mówiła że państwem powinien rządzić silny człowiek, który miałby całe państwo w garści, takim człowiekiem z pewnością był Hitler (dopóki nie zaczął przegrywać wojny) twierdził że został stworzony do wyższych celów(dlatego nie obawiał się śmierci z rąk zamachowców) swoimi płomiennymi przemówieniami hipnotyzował tłumy i manipulował nimi.
Przywódca ZSRR, Józef Stalin przewodził masom, musiał być przebiegły,bezwzględnie eliminował wszystkich swoich przeciwników, przeprowadził "wielkie czystki" w Armii, i chciał szerzyć komunizm poza granice ZSRR, najpierw do Europy a w dalszej perspektywie na cały świat.
We Włoszech przywódca chciał zbudować nowe społeczeństwo, Mussolini pragnął odbudować Imperium Rzymskie, sprawił że naród włoski, mógł się wreszcie uśmiechnąć po skradzionym zwycięstwie.
D)W Niemczech policja odgrywała ważną rolę szczególnie dla Hitlera, GESTAPO(tajna policja państwowa) eliminowała wszystkich przeciwników Hitlera, dokonywała niezliczonych zbrodni, inwigilowała ludzi, bezpodstawnie aresztowała ludzi.

W ZSRR działało NKWD, które likwidowało wszystkich potencjalnych przeciwników Stalina. To właśnie rękami NKWD Stalin dokonał czystek w armii.NKWD aresztowało wielu ludzi, zamykając ich w łagrach, lub mordując na miejscu.
We Włoszech policja państwowa, służyła głównie do represji politycznych na przeciwnikach Mussoliniego.
E)We Włoszech i Niemczech, zlikwidowano bezrobocie organizując obozy pracy, Niemcy zaciągnęły liczne pożyczki za granicą (głównie od USA).
W ZSRR wprowadzono NEP, ponadto gospodarkę poprawiali więźniowie łagrów gdyż stanowili oni bezpłatną siłę roboczą.
Wszelkie informacje brałem z głowy, i nie powinno być żadnych błędów merytorycznych, jeśli ci się przyda to daj naj:))
Pozdrawiam:))
2 5 2