Na podstawie opisów strajku we Wrześni i tekstu(pod pytaniem) napisz list otwarty(publikowany w prasie) do władz niemieckich przeciwko znęcaniu się nad dziećmi.

Tekst o którym mowa w tekście:
Do ferii wielkanocnych 1901r naukę Religi pobieraliśmy w języku polskim. dnia 24 I nauczyciele zaczęli obdarowywać nas niemieckimi katechizmami. Nie chciałam tego przyjąć[...].\\za sprzeciwienie sie nauczycielowi odebraliśmy [,...]kare chłosty[...]dnia 6 V zaczynają protestować rodzice dzieci przeciw zatrzymaniu ich dzieci .codziennie na dwugodzinnym areszcie za nieodpowiadanie na lekcjach religii po niemiecku .wysłali oni do kierownika szkoły protest pod którym podpisali się.[...]. w dniach 10 i 13 V 1901 roku pozostawiono w areszcie 36uczniow i uczennic . Ja i Stanisław Jerczyński otrzymaliśmy po 6 łap[uderzeń w rękę] za to ze nie chcieliśmy ani jednym słówkiem odpowiadać w języku niemieckim [...].przechodnie i mieszkańcy sąsiednich domów podchodzili do dzieci opuszczających szkole i pytali o powód placzu. Gdy dowiedzieli się za co zostały bite zaczęli wygrażać katom . ojciec Moj wszedł do szkoły z zadaniem zaprzestania chlosty. Interwencja ta jednak nie odniosła żadnego skutku.
PROSZĘ O WYSŁANIE ODPOWIEDZI MI NA E-MAIL :[email protected] A TUTAJ PROSZĘ NAPISAĆ, ŻE WYSŁAŁEM/AM PANU!!!!!!!!!!!!!
WAŻNE...

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-26T21:15:43+01:00
Września 16.02.1901
Droga władzo Niemiecka !
Piszę ten list ponieważ uważam iż to co robią z dziećmi nauczyciele jest karygodne!!
Kiedy się dowiedziałam jak są traktowane dzieci we Wrześni strasznie mnie to oburzyło. Są bite tylko za to, że mówią w ojczystym języku. Nic dziwnego, że dzieci nie lubią szkoły skoro za wiarę w Ojczyzne są bite. Wszyscy uważamy, że religia powinna być prowadzona w języku polskim. Skoro żyjemy w Polsce to mówmy w swoim języku. Nie bójmy się wyznawać wiary jak uczyli nas ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie.
Mam nadzieję, że takie sytuacje się nie powtórzą.
Z poważaniem:
(wpisz swoję imię)


1 4 1