Odpowiedzi

2010-01-25T17:28:02+01:00
Pandory puszka - coś, co wywołuje mnóstwo nieprzewidzianych trudności; źródło nie kończących się smutków, kłopotów, nieszczęść.
Etym. - gr. Pandōra 'mit. gr. pierwsza kobieta na ziemi; otrzymawszy od bogów w posagu puszkę, której nie wolno było otwierać, trawiona ciekawością, namówiła męża Epimeteusza do otwarcia (wbrew radom brata jego, Prometeusza) puszki, skąd wydostały się zamknięte w niej nieszczęścia i choroby ludzkości


Augiasza stajnia - sprawa, rzecz zaniedbana, zapuszczona, zachwaszczona, w bezładzie, rozgardiaszu, nierządzie a. brudach moralnych, którą trzeba nadludzkim wysiłkiem doprowadzić do porządku.
Etym. - Szósta z 12 prac najsilniejszego z bohaterów mit. gr. Heraklesa polegała na oczyszczeniu nie uprzątniętej od lat stajni króla Augiasza

Achillesowa pięta - czyjaś słaba strona
Etym. - mit. gr. Achilles (gr. Achilleús), najdzielniejszy bohater wojny trojańskiej, zanurzony był, jako dziecko, przez matkę (nimfę morską Tetydę) w wodach Styksu; dzięki temu ciało jego (prócz pięty, za którą trzymała go matka) stało się odporne na wszelkie ciosy; zginął ugodzony strzałą Parysa w piętę.

Jabłka niezgody nie mam nie słyszalem o tym sorka mam nadzieje ze pomoglem :)