Odpowiedzi

2010-01-26T10:14:36+01:00
Zbyszko z Bogdańca herbu Tępa Podkowa, zawołania Grady
do chwili egzekucji:
Zbyszko był pięknym, młodym mężczyzną. Miał długie, gęste, jasne włosy i wesołe spojrzenie. Zgrabna sylwetka i dumna postawa. Zbyszko był bardzo porywczy. nie zastanawiał się nad swoim postępowaniem, działał spontanicznie, pod wpływem nagłego impulsu, nie potrafił się opanować. bez przerwy myślał o wojnie i walce. miał duszę prawdziwego staropolskiego rycerza. był odważny, honorowy i ambitny. nie darował zniewagi. nieposłuszny, dotrzymywał rycerskiego słowa, niezawodny, prawy, uczciwy, szczery, optymista, nie tracił nadziei, nie załamywał się.
egzekucja:
Młody rycerz pojawiał się w towarzystwie halabardników, księdza i pisarza. Ubrany był w piękne szaty, w których wyglądał niczym książę. Kiedy Zbyszko zobaczył pomost i kata stojącego na nim przeżegnał się i pocałował podany mu przez księdza krucyfiks. Rycerz był już coraz bliżej miejsca egzekucji. Młoda dziewczyna stojąca w tłumie rzuciła mu pod nogi pęk chabrów, który Zbyszko natychmiast podniósł.. W końcu orszak dotarł na miejsce.Młodzieniec został wprowadzony na pomost.W tym właśnie momencie z tłumu wystąpił
mężczyzna-rycerz Powała z Taczewa trzymając na rękach ubraną na biało dwórkę księżnej Anny Danuty.Dziewczyna zaczęła wołać: "Mój ci jest!" i narzuciła Zbyszkowi na głowę białą nałęczkę. Był to stary, polski obyczaj, gdy na skazanego na śmierć chłopca rzuciła niewinna dziewczyna zasłonę oznaczało, że chce wyjść za niego za mąż, tym samym ratuje go od śmierci i kary. Zbyszko został ocalony,wzruszony i rozradowany lud wiwatował młodej parze.
cechy: odwaga, honor, odpowiedzialność, dotrzymywanie słowa, dzielny, męstwo, czuł żal
1 5 1