Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-25T18:31:53+01:00
Św. Monika (ur. ok. 332 w Tagaście w Numidii, dziś Souk Ahras w Algierii, zm. 387 w Ostii) – święta katolicka, matka św. Augustyna.Pochodziła z rodziny chrześcijańskiej, najprawdopodobniej pochodzenia berberskiego, wyszła za mąż za poganina, Patrycjusza, który był urzędnikiem.
"Św. Augustyn i św. Monika" (1846), obraz autorstwa Ary Scheffer.W wieku 23 lat Monika urodziła pierwszego syna – znanego dzisiaj jako św. Augustyn. Potem miała jeszcze jednego syna Nawigiusza i córkę, której imię nie jest znane. Popędliwy mąż pod wpływem św. Moniki przyjął przed śmiercią chrzest (371). Dorastający Augustyn zaczął sprawiać jej kłopoty, wybierając hedonistyczny styl życia. Związał się z sektą manicheistyczną i zaczął wierzyć w ich naukę. Monika nie zrażając się trudnościami modliła się za niego, błagając Boga o nawrócenie Augustyna. Obawiając się o swego syna Monika wyjeżdżała za nim do Kartaginy, Rzymu i Mediolanu. Kiedy biskup poznał przyczynę jej smutku, prorokował: "Matko, jestem pewien, że syn tylu łez musi powrócić do Boga".W Mediolanie Augustyn poznał św. Ambrożego i pod wpływem jego nauk przyjął wraz z Alipiuszem i Adeodatem, 24 lub 25 kwietnia chrzest. W drodze powrotnej do rodzinnej Tagasty, w Ostii zachorowała na febrę i zmarła.Ciało św. Moniki zostało złożone w Ostii w kościele św. Aurei. W 1162 r. augustianie zabrali je do Francji i umieścili w Arrouaise pod Arras. W 1430 r. zostało przeniesione do Rzymu i umieszczono w kościele świętego Tryfona, który później przemianowano na kościół św. Augustyna.Świadectwo o życiu swojej matki Augustyn złożył w Wyznaniach. One też są jej najwcześniejszym życiorysem.Pierwotnie wspomnienie św. Moniki obchodzono 4 maja w wigilię domniemanego nawrócenia św. Augustyna, w czasie reformy kalendarza (1969) zostało przeniesione na dzień 27 sierpnia (wspomnienie św. Augustyna przeniesiono na 28 sierpnia).Św. Monika jest patronką kobiet chrześcijańskich, matek, wdów, kobiet zamężnych, tych które przeżywają kłopoty małżeńskie i nieudane małżeństwa, kobiet, które zawiodły się na dzieciach lub mają z dziećmi kłopoty, kobiet będących ofiarami cudzołóstwa, alkoholizmu, złorzeczeń i oszczerstw. Do niej odprawia się modlitwy w intencji ratowania duszy dziecka, męża.1.Kiedy urodziła się św. Monika ?
Św. Monika ur. ok. 332 .
2. Gdzie urodziła się św. Monika?
W Tagaście w Numidii, dziś Souk Ahras w Algierii.
3.Czyją Matką była św. Monika ?
Św. Monika była matką św. Augustyna.
4.Kim był mąż świętej ?
Mąż świętej był urzędnikiem.
5.W jakim wieku urodziła swojego pierwszego syna ?
Pierwsze dziecko urodziła w wieku 23 lat.
6.Ile dzieci miała święta Monika ?
Miała trójkę dzieci dwóch synów i jedną córkę .
7.Na co zmarła święta Monika ?
Zmarła na febrę .
8.Kiedy obchodzimy wspomnienie św.Moniki a kiedy świętego Augustyna ?
Wspomnienie św. Moniki obchodzimy 27 sierpnia a św. Augustyna 28 sierpnia wg nowego kalendarza.
9.Czyją patronką jest święta Monika ?
Św. Monika jest patronką kobiet chrześcijańskich, matek, wdów, kobiet zamężnych, tych które przeżywają kłopoty małżeńskie i nieudane małżeństwa, kobiet, które zawiodły się na dzieciach lub mają z dziećmi kłopoty, kobiet będących ofiarami cudzołóstwa, alkoholizmu, złorzeczeń i oszczerstw.
1 4 1