Odpowiedzi

2010-01-25T18:44:54+01:00
Cześnik-Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek, bohaterowie "Zemsty" Aleksandra Fredry są współwłaścicielami jednego zamku.
Obaj nienawidzą się wzajemnie i robią wszystko by zatruwać sobie życie.Na tym kończą się podobieństwa między tymi postaciami."Tych dwóch ludzi - ogień i woda" (Akt II,scena 2) - najlepiej okreslił sąsiadów Wacław. Ogniem jest Raptusiewicz, wodą Rejent.Czesnik jest prawnym opiekunem swej bratanicy Klary, starym kawalerem. Rejent jest ojcem Wacława , wdowcem a także zamożnym szlachcicem.
Czesnik to czerstwy, wysoki,dobrze zbudowany mężczyzna w średnim wieku. Podobnie jak Milczek jest sarmatą. Rejent jest zaś z kolei szczupły i wysoki , ma długie,pokręcone włosy. Obydwaj panowie są gwałtowni, skłonni do gniewu. Jednakże Milczek jest na pozór cichy,skromny, pobożny, w rzeczywistości sprytny,chytry,podstępny i bardzo inteligentny. W przeciwieństwie do Czesnika jest to postać skryta i przebiegła. Zanim cokolwiek zrobi, dokładnie przemyśli jakie będzie miał z tego korzyści. Maciej Raptusiewicz to szczery i niesmiały w stosunku do kobiet mężczyzna.
Dąży wprost do celu, nnie umie obmyślać podstępów a także budzi respekt.Jest bardzo gościnny. Potrafi puścić w niepamięć wszelkie kłótnie.Raptusiewicz jest patriotą.Dla ojczyzny jest skłonny do brawury i ryzyka.
Bardziej podobała mi się postać Czesnika,poniewaz posiadał wady, ale miał także wiele zalet. To on doprowadził do zgody pomiędzy nim a sąsiadem, czyniąc potajemny ślub Wacława i Klary. Wielkim atutem Raptusiewicza była szczerość. Miał ogromne poczucie humoru. Milczek zaś miał mniej zalet.
Chciałabym podkreslić , iż podał reke na znak zgody bardzo niechętnie, bowiem nie miał innego wyboru.Był oschły w uczuciach do swego jedynego syna-Wacława.Jego życiowym motto było: "Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgodzić trzeba". jednak gdybym musiała wybierać między Czesnikiem a Rejentem, z pwnością wybralabym Cześnika - Macieja Raptusiewicza.


Mysle że pomogłam ;) Za tą prace dostałam 5 ;)
1 5 1