Odpowiedzi

2009-10-03T14:05:38+02:00
Równowaga ekologiczna w systemie przyrodniczym Ziemi

Jedną z przyczyn zakłócania równowagi ekologicznej Ziemi moga byc kleski zywiołowe np. tworzenie sie cyklonów lub trzęsienia ziemi. Tworzenie sie cyklonów jest spowodowane wirowym ruchem wiatrów w obrebie nizu. Cyklony wystepuja przeważnie w umiarkowanych szerokosciach geograficznych a ich przechodzeniu towarzyszą przeważnie zmiany pogody. Trzesienia ziemi moga powstac na skutek erupcji wulkanów naokoło których pierścienie ziemi zaczynaja drżec co skutkuje trzęsieniem sie ziemi. Trzesienia ziemi moga powstac także za pomoca ruchów tektonicznych.Skorupy ziemi przemieszczaja sie ocierając sie o siebie co powoduje ów trzesienie.
Ingerencja człowieka również wiąże sie z zakłóceniem równowagi ekologicznej ziemi. Przykładem na to może byc dziura ozonowa , ktora stale sie powiększa co powoduje zmniejszeniem sie ilosci ozonu w atmosferze a co za tym idzie zwiększa sie promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie to dociera ze Słońca do Ziemi i jest bardzo szkodliwe dla wszystkich organizmów żywych żyjących na planecie, poniewaz prowadzi do uszkodzenia komórek oraz oparzeń. Niszczenie warstwy ozonowej jest w duzym stopniu spowodowane uzywaniem przez nas freonu. Innym przkładem na zakłócenie równowagi jest zjawisko kwasnych deszczy czyli kropel wody połączonych z zanieczyszczonym powietrzem. Powstaja one przewaznie w krajach w ktorych jest największe zanieczyszczenie i tam właśnie opadają. Powodują one głównie niszczenie lasów ale także zakwaszenie wód powierzchniowych.
Podsumowując stwierdzam że zarówno człowiek jak i natura są odpowiedzialni za zakłócenie równowagi ekologicznej na terenie całej Ziemi i powoduja one niszczenie jej piekna.
6 3 6