Odpowiedzi

2010-01-25T19:24:57+01:00
1)Największą atrakcję turystyczną Australii, Wielką Rafę Koralową można podziwiać albo z morza, albo z powietrza. Najpełniej jednak objawia swą urodę i oszałamiające bogactwo, kieRafa należy do królestwa zwierząt, a nie do świata roślin. Zbudowana jest bowiem z milionów warstw zewnętrznych szkieletów koralowców, czyli maleńkich morskich bezkręgowców mieniących się bajecznymi kolorami.
W obrębie Wielkiej Rafy Koralowej występuje około 300 gatunków koralowców różniących się pod względem budowy i barwy. O wyjątkowym pięknie tej podwodnej krainy decyduje też bogactwo zamieszkujących ją ryb (ponad 1500 gatunków) i skorupiaków (4000 gatunków).
W północnej części rafy żyją czarne marliny, zaś na całej długości rafy natknąć się można na rekiny i rozgwiazdy. Tutaj rozmnażają się humbaki i morskie żółwie zielone, można też spotkać zagrożonego wymarciem diugonia.
dy się ją ogląda z bliska.

2) Głębiny morskie są największym skupiskiem życia na Ziemi. W wodach tych poniżej 1000 metrów z braku światła nie ma żadnych roślin. Jednak w przepaścistych, ciemnych głębinach żyje wiele niezwykłych stworzeń. Przystosowały się one do życia w warunkach, w których ciśnienie wody przekracza o 1000 razy ciśnienie atmosferyczne na powierzchni. Niektóre ryby żyjące w głębinach żywią się resztkami zwierząt i roślin opadającymi na dno z górnych warstw wody. Inne ryby mają duże otwory gębowe i długie, zakrzywione do tyłu zęby, którymi chwytają wszystko, co przepływa obok. Na dnie głębin morskich ukwiały, wieloszczety, ogórkowce, kraby, krewetki i inne skorupiaki poszukują w mule maleńkich cząsteczek pożywienia. Występuje tu również wiele gatunków głębinowych kałamarnic, krewetek i krążkopławów
5 3 5