Mam napisac na fizyke krotsze wypracowanie o falach elektromagnetycznych;/
Wogule tego nie rozumie wiec prosze o pomoc!
elektromagnetyczna=EM

1.Czym jest fala EM? -opisac tak troche wiecej
2. Jaka jest szybkosc fali EM? - tez troche wiecej opisu
3.Jakie rodzaje fal EM tworza widmo fal elektromagentycznych?-tez troche na ten temat opisac!
4.Podaj przyklady zastosowania fal elektromagentycznych?


Bardzo bym prosil aby nie sciagac tego z neta ,bo pozniej na lekcji sa niemile niespodzianki.Jezeli ktos to potrafi to niech mi pomoze ;]
Prosze aby to bylo na okolo 1.5 strony A5 w zeszycie,zeby tak bylo w miare:D
Najlepsza tresc wybiore i dam pk ;]

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-26T12:47:50+01:00
Promieniowanie elektromagnetyczne – rozchodzące się w przestrzeni zaburzenie pola elektromagnetycznego. Zaburzenie to ma charakter fali poprzecznej, w której składowa elektryczna i magnetyczna są prostopadłe do siebie, a obie są prostopadłe do kierunku rozchodzenia się promieniowania. Oba pola indukują się wzajemnie – zmieniające się pole elektryczne wytwarza zmienne pole magnetyczne, a zmieniające się pole magnetyczne wytwarza zmienne pole elektryczne. Źródłem zmiennego pola elektromagnetycznego jest przyspieszający ładunek elektryczny. Najczęściej źródłem tego promieniowania jest ładunek wykonujący drgania.
prędkość fali elektromagnetycznej w próżni i wynikającą z tego stałą fizyczną (c = 299 792 458 m/s),Prędkość rozchodzenia się fali elektromagnetycznej w próżni nie zależy od częstości fali (w=ck) ani układu odniesienia. Stałość tej prędkości wynika z podstawowych własności przestrzeni i dlatego w fizyce określa się stałą c o nazwie prędkość światła.
Fale elektromagnetyczne zależnie od długości fali przejawiają się jako;
a)Fale radiowe
b)Mikrofale
c)Podczerwień
d)Światło widzialne
e)Ultrafiolet
f)Promieniowanie rentgenowskie
g)Promieniowanie gamma
Granice poszczególnych zakresów promieniowania elektromagnetycznego są umowne i nieostre. Dlatego promieniowanie o tej samej długości może być nazywane falą radiową lub mikrofalą - w zależności od zastosowania. Graniczne promieniowanie gamma i promieniowanie rentgenowskie rozróżnia się z kolei ze względu na źródło tego promieniowania. Najdokładniej określone są granice dla światła widzialnego. Są one zdeterminowane fizjologią ludzkiego oka.
1 5 1