Odpowiedzi

2009-10-03T17:50:36+02:00
Organizator musi najpierw gości zaprosić. Może to się odbywać zarówno telefonicznie jak i poprzez specjalne zaproszenia. W drugim przypadku na karcie powinna się znaleźć informacje o tym kto zaprasza, kogo zapraszam (elegancko jest robić zaproszenia imienne) oraz te dotyczące daty, miejsca i ewentualnie sposób dojazdu. Zaproszenie powinno być pisane w trzeciej osobie.

Gdy wszystko jest gotowe i przychodzą pierwsi goście należy pamiętać o tym, aby wchodzącym pomóc się rozebrać, odwiesić palta, kurtki, wskazać łazienkę, jeśli są oni u nas pierwszy raz. Po wprowadzeniu ich do pokoju należy przedstawić sobie tych, którzy się nie znają. Przedstawia się mężczyznę - kobiecie, młodszego -starszemu, młodszego rangą - starszemu rangą, pojedynczą osobę, niezależnie od płci - małżeństwu. Pamiętać należy o tym, aby w pierwszej kolejności wymienić nazwisko osoby przedstawianej.

Gościom należy wskazać właściwe dla nich miejsca. Na miejscach honorowych sadzamy osoby najstarsze, jubilatów, solenizantów itp. Małżeństwa powinniśmy przy stole rozdzielać – zapobiega to kłopotliwej sytuacji, w której rozmowa toczy się w małych grupkach osób znających się wcześniej. Panie powinny być umieszczane między panami. Oczywistością jest nie sadzanie obok siebie osób o których wiemy, że nie darzą się sympatią. W przypadku gdy gospodarzy jest dwoje, powinni oni zająć miejsca naprzeciwko siebie aby móc obserwować gości, ewentualną obsługę kelnerską oraz aby było możliwe dyskretne dawanie sobie znaków np. wzrokowo. Przy większej liczbie osób należałoby pomyśleć o umieszczeniu na stole wizytówek wskazujących gościom właściwe miejsca.
5 3 5