Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-26T12:26:13+01:00
Poznali się na balu w domu rodziców Julii, nie wiedzieli os sobie wiele, a jednak pokochali się od pierwszego wejrzenia...Nie wiem czy taka miłość to tylko fikcja literacka czy może wydarzyć się naprawdę Shakespeare jednak opisał ją bardzo realistycznie.

Oboje praktycznie od razu dowiadują się, że należą do zwaśnionych ze sobą rodów. Romeo mimo to postanawia spotkać się z ukochaną....ryzykuje życiem. Dziwić może fakt, że po zaledwie dwóch spotkaniach kochankowie decydują się na ślub.

Miłość do Julii łagodziła nienawiść do reszty Kapuletów. Przykładem na to może być postawa Romea w scenie, w której Tybalt się z niego naśmiewa, krytykuje to, że nie chce się pojedynkować, ma go za tchórza Romeo mówi:_________________(cytat). Kapulet jednak ignoruje jego słowa, po czym zabija odważnego Merkucja. Ponieważ krewny księcia był również przyjacielem Montekiego, ten zrywa się i w odwecie zabija Tybalta .

Za swój czyn zostaje skazany na wygnanie, ale mimo to decyduje się pożegnać z żona narażając własne życie. Wczesnym rankiem musi uciekać, wtedy Julia mówi mu: Chcesz już iść? Jeszcze ranek nie tak bliski(...), dziewczyna nalega by został on jednak odpowiada: (...)Chcąc żyć, iść muszę lub zostając – umrzeć, jednak Julia prosi by nie odchodził wtedy Romeo daje dowód na zwoje uczucia mówiąc: „Niech mię schwytają, na śmierć zaprowadzą, Rad temu będę, jeśli Julia chce tego(...)

Romeo odchodzi do Mantui, miejsca swego wygnania. Kiedy służący przynosi mu wiadomość o śmierci żony, postanawia się zabić. Kupuje od aptekarza truciznę by umrzeć przy grobie Julii. Docierając na miejsce młodzieniec napotyka Parysa i zabija go, składa jego zwłoki w sklepieniach Kapuletów i mówi: „(...)W grobie? Nie młoda ofiaro, nie w grobie, W latarni raczej, bo tu Julia leży”(...), mówił tak o niej ponieważ uważał ją za słońce, mówił, że rozświetla wszystko dookoła...Wypija truciznę i umiera, zarówno fizycznie- od trucizny, jak i duchowo- z miłości do Julii


chyba dobrze :p
2 1 2