Witam :)
Proszę o pomoc w przygotowaniu 10 minutowego wykładu o Litwie na lekcję geografii. Wykład musi być tylko i wyłącznie związany z geografią.

Myślę, że powinien on zawierać informacje o:
- problemach kraju
- klimacie
- warunkach naturalnych
- gospodarce
- ludności
- powierzchni

Do tego muszę również przygotować notatkę, którą podyktuje klasie do zeszytu.

Niestety czasu nie jest zbyt wiele, bo na środę muszę już mieć gotowy wykład.

Jeżeli ktoś chciałby mi pomóc przy tym zadaniu to będę bardzo wdzięczna.

Z góry dziękuje :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-25T22:01:36+01:00
Litwa jest to niewielkie państwo o obszarze 65 301 km położone w północno-wschodniej Europie. Graniczy od pn. z Łotwą, od wsch. i pd. z Białorusią od zach. z Obwodem Kaliningradzkim i Bałtykiem a od pd. - zach. z Polską. Jej stolicą jest Wilno a językiem urzędowym litewski. Ludność Litwy to ok. 3,5 mln osób, z których 84% jest wyznania katolickiego a pozostałe 16% to głównie luteranie i prawosławni. Podstawowa walutą jest 1lit=100 centów.

PKB (2008)
• całkowite 48,747 mld. USD[3]▲
• na osobę 14 456 USD[3]▲


Litwa jest republika a obecnie urząd prezydenta sprawuje tam Dalia Grybauskaitė. Litwa współpracuje m in. ze Stanami Zjednoczonymi, ONZ, NATO oraz Unią Europejską. W referendum litewscy obywatele zadecydowali o przystąpieniu do unii. Po przyłączeniu się do wspólnoty na pewno zasili unie nowoczesnym systemem autostrad, międzynarodowymi portami lotniczymi oraz zawsze wolnym od lodu portem morskim w Kłajpedzie. Zasadniczo Litwa nie posiada znaczących bogactw naturalnych, a dominujące elementy gospodarki to: usługi, rolnictwo, przemysł i turystyka.

Litwa ma wiele do zaoferowania Unii Europejskiej, m in. zabytki kulturowe takie jak: barokowe Wilno, z cudownym obrazem Matki Bożej Miłosiernej w Ostrej Bramie, perłą gotyku, jakim jest Kościół świętej Anny, Uniwersytet Wileński i wiele innych; często też odwiedzane jest przez turystów Kowno, Kłajpeda oraz Szawle. Europejczycy będą mogli tez nabywać żyzne Litewskie ziemie.

Aby jednak Litwa mogła w pełni korzystać z możliwości pracy za granicami swojego państwa, oraz unijnych dopłat, sama musi spełniać pewne unijne wymogi. Musi m in. odpowiednio przygotować swoje rolnictwo (pod względem „rolnictwa ekologicznego”). Jest to wymóg bardzo kosztowny dla niezbyt bogatego państwa, które cały swój prąd elektryczny bierze ze starej Elektrowni Atomowej. Unia postawiła ten wymóg, ponieważ elektrownia stoi w miejscu łączenia się płyt tektonicznych, co w razie trzęsienia ziemi mogłoby doprowadzić do katastrofy na miarę Czarnobyla.

Litwa, która nie ma pieniędzy na budowę nowej elektrowni próbuje wynegocjować od unii odpowiednie fundusze, które by ją wspomogły w tym przedsięwzięciu.

Podsumowując, Litwa ani nie wyprzedza ani też niczym nie ustępuje innym państwom starającym się o przyjęcie do Unii Europejskiej.