Witam
Potrzebuje w miare krotkich odpowiedzi na zadane kategorie gdyz potrzebuje opracowania na kartkowke :)
Temat to EPOKA NAPOLEONSKA

1. Kariera wojskowa Napoleona
2. Polityka wewnetrzna
3. Polityka zewnetrzna
4. 100 dni Napoleona
5. Napoleon a sprawa Polska
a) legiony Polski we Wloszech
b) ksiestwo Warszawskie
6. Znaczenie epoki Napoleonskiej


Prosilbym o odpwoiedzi ;lecz nie z neta bo za to banik jest ;)

1

Odpowiedzi

  • HBK
  • Początkujący
2010-01-26T15:28:34+01:00
Nie wiem czy to może być, ale to jest u mnie w książce :)

OD KONSULATU DO CESARSTWA
*Najwibitniejszym dowódcą rewolucyjnej Francji był Napoleon Bonaparte. Po zwycięstwach we Włoszech oraz wyprawie do Egiptu, w 1799r. powrócił do Paryża,obalił rządy Dyrektoriatu i wprowadził na jego miejsce trzyosobowy konsulat.
*Napoleon, pełniąc funkcję pierwszego konsula, zreorganizował i scentralizował administrację państwową, system finansowy i prawny. W 1804r. został opracowany Kodeks Napoleona, wprowadzający w życie zdobycze rewolucji i stanoiwiący pierwszy nowoczesny zbiór norm prawnych.
*W 1804r. Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów.

LEGIONY I KSIĘSTWO WARSZAWSKIE
*Po klęsce powstania kościuszkowego i trzecim rozbiorze Polacy podjęli walkę na emigracji. w 1797r. gen. Jan Henryk Dąbrowski zorganizował u boku Napoleona Legiony Polskie we Włoszech.
* Józef Wybicki napisał pieśń Legionów, nazwaną "Mazurkiem Dąbrowskiego", która w 1926r. stała się hymnem państwowym.
* W wyniku traktatu pokojowego w Tylży w 1807r. zostało utworzone Księstwo Warszawskie. Napoleon nadał mu konstytucję, która uczyniła wwszystkich obywateli równymi wobec prawa, a mieszczanom dała prawo polityczne.
* W 1809r. Austria została pokonana przez Francję,wspomaganą przez księcia Józefa Poniatowskiego. Księstwo zostało poserzone o większą część Małoposlski.

KRES CESARSTWA FRANCUZÓW
* W 1812r. Napoleon zorganizował wyprawę przeciw Rosji. Zajął Moskwę, po czym, nieprzygotowany do zimy, został zmuszony do odwtotu, który przekształcił się w klęske.
* Po porażce w bitwie pod LIpskiem w październiku 1813r., Napoleon 4 kwietnia 1814r. podpisał akt abdykacji i został zesłany na wyspę Elbę.
* Napoleon powrócił z Elby, obejmując jeszcze raz władzę na okres 100dni.Jego ostateczną porażkę przypieczętowałą klęska w bitwie mpod Waterloo w czerwcu 1815r. Zmarł na zesłaniu na Wyspie Św. Heleny.