Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-26T12:40:34+01:00
Mikołaj Rej w ?Żywocie człowieka poczciwego? przedstawił ideał szlachcica ziemianina. Człowiek poczciwy powinien pamiętać o obowiązkach wobec rodziny, stara się nie zaniedbywać jej. Powinien być uczciwy, przyjazny dla przyjaciół. Szanuję swoją rodzinę, przestrzega praw. W życiu kieruję się rozsądkiem i odpowiedzialnością. Czy ideał współczesnego człowieka poczciwego różni się od stereotypu Reja? Czy nie powinniśmy przestrzegać praw? Są one ustanowione dla dobra społeczeństwa. Ich łamanie powoduje wiele wykroczeń. Mają one nam ułatwiać życie. Współczesny człowiek poczciwy przestrzega tych praw.
W dzisiejszych czasach ważne miejsce zajmuje patriotyzm. Polacy wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy. Jednakże większość naszych rodaków wybiera życie w kraju bo nie wyobraża sobie opuszczenia ojczyzny.
Ważna jest też przyjaźń, życzliwość i uczciwość wobec innych. Powinniśmy pomagać potrzebującym, wspierać w trudnych chwilach, jednocześnie oczekiwać wsparcia w razie potrzeby. Współczesny człowiek poczciwy bierze dpowiedzialność za swoje czyny.
Moim zdaniem każdy człowiek jest odpowiedzialny za siebie od momentu ukończenia 18 lat. Wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia tego słowa. Odpowiedzialność wiąże się z poczuciem obowiązku.
Wartością istotną w życiu współczesnego człowieka jest szacunek - to prawdziwa troska o innych ludzi. Jest podstawą wielu innych wartości. Osoba, która nie otrzymuje szacunku, z własnej woli nie będzie go okazywać innym. Szacunek jaki dziecko otrzymuje w domu jest podstawą jego szacunku do samego siebie i innych ludzi .
Na pewno nie łatwo jest sprostać wszystkim wartościom, ale ważne jest kierowanie się nimi w życiu, bo są to zasady i normy powszechnie uznawane za dobre, właściwe, godne człowieka. To one wywierają zasadniczy wpływ na humanistyczny kontekst istoty ludzkiej, to one od zarania dziejów żyją w środowiskach społecznych.
10 4 10