Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-10-03T15:54:06+02:00
Moje zointeresowanie stale wzbudzał Wawel. To pełne tajemniec wzgórze odwiedziłam jako pierwsze. Urzekły mnie arrasy i głowy wawelskie, Rotunda Maryji Panny i Kaplica Zygmuntowska. W stan zadumy i rozmyśleń na temat przemijalności i ojczyzny wprowadziła mnie krypta z grobami królów i zasłużonych Polaków. Z każdą chwilą spędzona w owym miejscu pogłębiałam swoją wiedzę, oraz pozawałam cenne zbiry sztuki. na Wawelu mile spędziłam niemal całe południe. Kolejnym miejscem, do którego się udałam były krakowskie sukiennice, czyli średniowieczne budynki dawniej mieszczące składy i kramy z suknem, a obenia pomieszczenia handlowe i Muzeum Narodowe. Tłum turystów, stlae doradzające ekspedientki, zadowoleni klienci no i oczywiście masa przedmiotów związana z Krakowem. Tutaj tętni życie, to tu można dostrzec zafascynowanych kulturą Krakowa ludzi, ktorzy z rodością w oczach kupują pamiątki, ktore długo będą mówić o wizycie w tym cudownym miejscu. szybko biegnący czas zmusił mnie do opuszczenia tego miejsca. Już zmęczona, ale pełnarodości wieczór postanowiłam spędzić na Starym mieście. Krakowski rynek przy świetle księżyca i blasku gwiaz wygląda czarująco, niczym bajkowa kraina budząca zmysły i wyobraźnię. Stare kamiennice i budowle niczym winna latorośl pięły się aż do nieba, a światło bijące z reflektorów dawało temu wszystkiemu niepowtarzalny urok. Wolnym krokiem, rozkoszując się tym nieprzeciętnym widokiem udałam się do Kościoła Mariackiego. Klękając przed Ołtarzem Wita Stwosza zrozumiałam, że cały Kraków to cudowne miejsce.
5 4 5
2009-10-03T17:14:56+02:00
Wawel jest to wzgórze o wysokości 228 m n.p.m. w Krakowie, położone na lewym brzegu Wisły.Wzgórze Wawelskie ma charakter zrębu tektonicznego powstałego w miocenie (23-5 mln lat temu) i zbudowanego z górnojurajskich wapieni wieku oksfordzkiego (161-155 mln lat temu). Wapienie te są silnie skrasowiałe i obfitują w jaskinie(np. Smocza Jama). Dlatego też wzgórze mogło pierwotnie nazywać się wądół, wąwał, wąwel. W średniowieczu słowem wąwel nazywano wąwóz, jaki dzielił niegdyś dwie części wzgórza. Według innej teorii słowo to oznacza "wyniosłość wśród mokradeł", którymi otoczone było wzgórze.Na wzgórzu znajduje się kompleks obiektów zabytkowych, z których najważniejsze to:
-Zamek Królewski
-Katedra św. Stanisława i Wacława
Częścią tego kompleksu są także fortyfikacje Wzgórza Wawelskiego. Odnalezione zostały relikty innych budowli, pochodzących z różnych epok.
4 2 4