Odpowiedzi

2010-01-26T15:37:45+01:00
Temat: Czy wyrok w sprawie Balladyny był sprawiedliwy?

Balladyny jest to główna bohaterka utworu Juliusza Słowackiego pt. ”Balladyna”.
Córka ubogiej wdowy Balladyna to kobieta piękna, czarnooka, ciemnowłosa, lecz nieuczciwa, próżna, niewierna żona, egoistka, zła córka i siostra.Chociaż jest biedną wieśniaczką, jest jednak dumna i bezwzględna, władcza, przebiegła, uparta, to kobieta, dwulicowa,

Po pierwsze, Balladyna nie potrafiła nikogo kochać, ani matki, ani siostry Aliny, nawet swojego męża Kirkora, którego tak pragnęła poślubić. Była wyrafinowaną, żadną władzy i pieniędzy egoistką, dążącą do celu po trupach.

Po drugie, gdy była już w zamku nadal nie zaprzestała dążyć do władzy. Bycie żoną Kirkora i panią zamczyska nie dawała jej satysfakcji, a prócz tego panicznie bała się, że prawda wyjdzie na jaw. Wiedziała, że musi mieć "bratnią duszę", za którą uważała Fon Kostryna. Jednak i jego zabiła. Gdy wiedziała, że będzie królową, nie chciała dzielić się z nim władzą, więc otruła go. Wykorzystała w osiągnięciu władzy, pozbawiła życia i zrobiła to wszystko z pełną świadomością swoich czynów.

Z kolei przejdę do, tego, że główna bohaterka zabiła swoją siostrę Alinę, po czy popełniała następne zbrodnie, bez wyrzutów sumienia. Zaczeły ją dręczyć dopiero, kiedy wydawała wyrok na niewinnych ludzi podejrzewanych o zabójstwa, jakich nie popełnili. Lecz wtedy było już za późno, aby się zmienić.

Myślę, że dowiodłam podanej tezy. Finałowa scena to śmierć Balladyny od uderzenia pioruna, śmierć z boskiego wyroku. Mimo to, odczuwa wyrzuty sumienia, obawia się ujawnienia zbrodni. Tę mroczną postać trzeba uznać za nie tylko bezgranicznie złą zbrodniarkę rodem z baśni, lecz również za bohaterkę tragiczną i demoniczną.

16 4 16