Odpowiedzi

2010-01-26T17:24:52+01:00
Yo:) Wiec chlor jest substancją używaną na codzień w przemyśle oraz składnikiem niektórych środków stosowanych w gospodarstwach domowych. Chlor jest zielono-żółtym gazem o ostrej, drażniącej woni-podobnej do zapachu wybielacza. Chlor może być przechowywany pod wysokim ciśnieniem jako ciecz, szczególnie podczas jego transportu lub magazynowania. Pomimo że sam chlor nie jest substancją łatwopalną, może on stać się materiałem wybuchowym podczas kontaktu z wieloma innymi pospolitymi chemikaliami, takimi jak na przykład alkohole, amoniak, czy paliwo.
Jako taka mieszanka chlor może stać się substancją łatwopalną, zdolną do podpalenia innych materiałów, takich jak drewno, papier lub włókna.
Jakie jest zastosowanie chloru?
Podczas Pierwszej Wojny Światowej chlor był pierwszą substancją użytą na większą skalę jako broń chemiczna. W dniu dzisiejszym chlor jest jednym z najczęściej używanych w przemyśle środków chemicznych. Jest on stosowany do produkcji niektórych rozpuszczalników, a także jako środek wybielający przy produkcji papieru i tkanin. Chlor jest również powszechnie stosowany jako środek bakteriobójczy lub odkażający. Chlorem odkaża się wodę w basenach, wodę pitną oraz ścieki i odpady. Styknie chyba ...