Opisz spór Antygony z Kreonem (o co, dlaczego był potrzebny Antygonie, co spowodował) i napisz, która postać bardziej do ciebie przemawia i dlaczego.

Co do postaci - nie mam wymagań, może to być zarówno Kreon jak i Antygona.
Fajnie by było, gdyby w środku było opisane, że ona sama pragnęła tej śmierci (pogrzebanie brata to świetny pretekst). Na lekcji do takiego doszliśmy wniosku (cytat: "[..]a moja już dusza | W krainie śmierci... zmarłym świadczyć może.", drugi cytat: "Wybrałaś życie - ja życia ofiarę").

Proszę o jak najszybsze rozwiązanie (mam to mieć na wtorek).

PROSZĘ NIE KOPIOWAĆ Z INTERNETU!

2

Odpowiedzi

2009-10-03T19:24:48+02:00
Spór Antygony z Kreonem był o to, iż Antygona chciała pochować braci , którzy polegli w bratobójczej walce.Niesety Kreon wydał zakaz pochowania tych dwóch ciał i leżały one na pustkowiu i były sponiewerane przez zwierzęta.Spór ten spowodował tragiczny koniec dramamtu. Antygona pomimo zakazu Kreona pochowała swych braci, za co została skazana na zamurowanie żywcem. Zrozpaczony narzeczony dziewczyny, syn Kreona Hajmon popełnia samobójstwo, a żona Kreona Eurydyka, zrozpaczona po śmierci syna sama popełnia samobójstwo.
Brdziej przemawiającą do mnie postacią jest Kreon, ponieważ on najbardziej ucierpiał z całej tej sytuacji. Chciał tylko postępować według prawa jakie sam ustanowił, a wszystko obruciło sie przeciwko niemu. Gdyby postąpił inaczej i wycofał swój zakaz pochowania ciał jakim byłby władcą, niestabilnym i niezdecydowanym. Wtedy jego poddani na pewno by go wymienili, a Kreonowi najbardziej zależało na trzymaniu silnej władzy. Dlatego też uważam, że to Kreon jest najbardziej przemawiającą postacią w całym dramacie.
27 3 27
2009-10-03T21:09:39+02:00
Antygona popadła w spór z Kreonem z królem Teb .Przyczyną ich sporu był pochówek jednego z braci Antygony,który zginął w czasie wojny jaka toczyła się miedzy Tebami,a Argos(sąsiadami).W czasie walki obaj bracia stojący po przeciwnych stronach stoczyli ze sobą pojedynek i obaj zginęli.Król nakazał pochować z honorami Eteokla,który zginął w obronie ojczyzny,zaś ciało zdrajcy Polinejka pozostawić nie pochowane na pastwę sępom.Antygona łamiąc rozkaz Kreona postanawia pochować brata,wiedząc,że za ten postępek grozi jej śmierć.Kochała obu braci i nie mogła duszy jednego z nich skazać na wieczną tułaczkę i cierpienia.Nie decyduje się na bunt przeciw boskim prawą,które ustanowione zostały dla dobra człowieka .Wybiera ona wg siebie mniejsze zło,czyli bunt przeciw prawu Kreona.Postać Antygony bardziej do mnie przemawia,ponieważ jej racje są głęboko ludzkie i szlachetne,a dopełnieniem niech będą jej słowa:"Współkochać przyszłam,nie współnienawidzić".
37 4 37