List Nieformalny

Droga Bello,

Co u ciebie? Przepraszam, że do ciebie nie pisałam, ponieważ byłam bardzo zajęta i miałam dużo nauki. Mam dla ciebie dobrą wiadomość.

W grudniu jest koncert Rihanny w Berlinie. Wiem, że chciałaś na niego pojechać ze mną, dlatego kupiłam dwa bilety. Zapowiada się super impreza.

Problem w tym, że nie mamy jak tam dojechać i gdzie nocować. Trzeba nad tym pomyśleć. Jak masz jakieś pomysły to napisz.

Więc to jest moja wiadomość. Czekam na twój list.

Napisz wkrótce.


Proszę o przetłumaczenie.

PS. Pozdrowienia dla 3teb z Wejherowa i NIE KOPIOWAĆ !!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-03T19:42:45+02:00
Bello Way,

How are you? Sorry that I wrote to you not because I was very busy and I had a lot of science. I have good news for you.

In December, the Rihanna concert in Berlin. I know that you wanted him to go with me, so I bought two tickets. Promises to be a super event.

The problem is that we do not how to get there and where to spend the night. We must think over this. How do you have some ideas to write.

So this is my message. Waiting for your letter.

Write soon.
2009-10-03T19:53:39+02:00
Dear Bello, What at you? I'm sorry , that to you I did not write, because I was very occupy and I had much science. I have best message for you. In December concert Rihanny in Berlin is. I know, that you wanted to go with me onto him, therefore I bought two tickets. It announces itself cool event. Problem in this, that we do not have as there to approach and where spend the night . One should to think above this. How you have some ideas then write. So this my message is. I wait onto your letter. Write soon.